Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy śluzaka rzekomego otrzewnej

Śluzak rzekomy otrzewnej to bardzo nietypowy i rzadko występujący nowotwór, który charakteryzuje się dużą ilością śluzu i galaretowatej treści w jamie otrzewnej. Powstaje w następstwie pęknięcia rzekomo śluzakowatego torbielako-gruczolaka jajnika lub torbieli śluzowej wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego.

Zobacz również opis choroby: Śluzak rzekomy otrzewnej

Występuje 2 razy częściej u mężczyzn. W 30% przypadków stwierdza się śluzowy guz jajnika, w 10% stan przebiega razem z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Objawy

Bardzo często jednym z pierwszych występujących i zauważalnych objawów przez chorego jest powiększenie obwodu brzucha. Występuje ono u około 50% chorych ze śluzakiem rzekomym otrzewnej. Charakteryzuje się on dość specyficznym wyglądem brzucha, który wygląda jak zbiornik galarety oraz występującymi zaparciami związanymi rozwijającym się guzem i uciskiem jelit przez gromadzący się wewnątrzotrzewniowo śluz.

W niektórych przypadkach pierwszym objawem śluzaka jest zapalenie w okolicy wyrostka robaczkowego, co powoduje rozpoznanie appendicistis z następowym zabiegiem operacyjnym. Podobna sytuacja występuje u 25% chorych. Rozpoznać można to dopiero po otwarciu jamy brzusznej, gdy chirurg stwierdza obfitą obecność śluzową oraz w badaniu histopatologicznym pobranego materiału.

Jeśli chodzi o kobiety, to w 1/3 przypadków, pierwszym objawem ŚRO może być obecność w obrębie jajników masy guzowatej. Rozpoznanie jest dokonywane bardzo podobnie, jak w przypadku objawów zapalenia wyrostka robaczkowego. Rozpoznanie śluzaka rzekomego otrzewnej jest często przypadkowe, gdy chirurg przeprowadza zabieg operacyjny z innego powodu, jak np. operacja przepukliny lub operacje ginekologiczne. Taka sytuacja dotyczy około 20% chorych ze śluzakiem.

W sytuacji przypadkowego trafienia na obecność tego nowotworu, rozpoznanie histopatologiczne mas śluzowatych jest często pierwszym rozpoznaniem śluzaka rzekomego otrzewnej. Do badań należy tomografia komputerowa i ultrasonografia, które wykonuje się w przypadku powiększenia obwodu brzucha.W badaniach tych stwierdzana jest obecność treści śluzowej, której gęstość różni się od gęstości wody oraz obecność mas guzowatych.

Innymi objawami mogą być:

- objawy dyspeptyczne,

- ból brzucha,

- przepuklina,

- niepłodność,

- wzdęcia.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Śluzak rzekomy otrzewnej

Objawy zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej ma istotne znaczenie w przebiegu rozmaitych chorób jamy brzusznej. Jest to związane z lokalizacją i funkcją, jaką pełni otrzewna w organizmie człowieka. Otrzewna jest narządem odpowiadającym za okrywanie zawartości jamy brzusznej człowieka.... czytaj więcej

Objawy rozlanego zapalenia otrzewnej

Rozlane zapalenie otrzewnej jest jedną z najpoważniejszych chorób zagrażających naszemu życiu. Tylko przeprowadzenie szybkiej operacji daje szansę na całkowite wyzdrowienie. Dlatego też warto zapoznać się z objawami powyższej choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy