Do najważniejszych przyczyn pojawienia się zimowiaka zaliczamy przede wszystkim obecność badalnej dotykiem masy – miękkiej. Można także zauważyć wystąpienie wyraźnie odgraniczonej, przesuwalnej względem podłoża oraz pokrywającej skóry. Skóra dziecka co warto wiedzieć nie jest wówczas zmieniona zapalnie, zaczerwieniona, ocieplona ani bolesna.
Gdy guz zlokalizowany jest w obrębie narządów wewnętrznych może pojawić się nadciśnienie tętnicze, zaburzenie czynności nerek, niedokrwistość. Jednak taka sytuacja pojawia się jedynie w przypadków guzów skrajnie dużych, obejmujących większą część obu nerek i doprowadzające do ich przewlekłej niewydolności, zazwyczaj dotyczy więc przypadków innych odmian tłuszczaka.
Zawsze jednak konieczne są dokładne oględziny lekarzy, tuż po urodzeniu dziecka. W końcu zimowiak może, ale nie musi objawić się tylko w pierwszych miesiącach życia, kiedy mechanizmy termogenezy drżeniowej, a również funkcja tarczycy nie są prawidłowo rozwinięte. Noworodki narażone są wówczas na złapanie tej choroby. Choć jak już wcześniej wspomniano powodem jej powstania jest wadliwy gen, przed którym nie da się uchronić dziecka.
Wystąpienia zimowiaka nie da się więc zapobiec, ale należy bardzo dokładnie przyglądać się pacjentowi, tuż urodzeniu, żeby można było jak najszybciej interweniować. Jeśli widoczne są jakiekolwiek zmiany należy niezwłocznie zająć się leczeniem. Warto pamiętać, że małe dzieci są jeszcze bardziej narażone na wszelkie choroby, a pozbawione prawidłowej ochrony mogą dużo bardziej odczuć nawet łagodną odmianę tłuszczaka, czyli zimowiaka.
Autor:
Karol Frankowski
Zobacz również opis choroby: Zimowiak
Brak komentarzy