Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zimowiaka

Zimowiak jako jedna z odmian tłuszczak ma bardzo podobne objawy. Jego występowanie to także tkanka tłuszczowa z tym, że w tym przypadku brunatna, ponieważ znajdująca się u noworodków. Jego pojawienie się spowodowane różnymi cechami genetycznymi, wadliwym genem, który uzyskuje się w „spadku” po krewnych, zwykle rodzicach.

Zobacz również opis choroby: Zimowiak

Objawi się on wówczas prędzej bądź później, ale trzeba być przygotowanym na taką sposobność. Dlatego warto wiedzieć, jakie są charakterystyczne objawy tej choroby.

Do najważniejszych przyczyn pojawienia się zimowiaka zaliczamy  przede wszystkim obecność badalnej dotykiem masy – miękkiej. Można także zauważyć wystąpienie wyraźnie odgraniczonej, przesuwalnej względem podłoża oraz pokrywającej skóry. Skóra dziecka co warto wiedzieć nie jest wówczas zmieniona zapalnie, zaczerwieniona, ocieplona ani bolesna.

Gdy guz  zlokalizowany jest w obrębie narządów wewnętrznych może pojawić się nadciśnienie tętnicze, zaburzenie czynności nerek, niedokrwistość. Jednak taka sytuacja pojawia się jedynie w przypadków guzów skrajnie dużych, obejmujących większą część obu nerek i doprowadzające do ich przewlekłej niewydolności, zazwyczaj dotyczy więc przypadków innych odmian tłuszczaka.

U niektórych pacjentów może także wystąpić żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia oraz obrzęki (te co prawda zazwyczaj są charakterystyczne dla długo utrzymujących się tłuszczakach wątroby, doprowadzających do zniszczenia większości jej czynnego miąższu). Natomiast duże guzy zlokalizowane w śródpiersiu mogą uciskać drogi oddechowe (przede wszystkim tchawicę), tym samym utrudniać wentylację płuc. W większości przypadków obecność tłuszczaka nie wywołuje dolegliwości bólowych, niekiedy powoduje najwyżej niewielki dyskomfort. Stąd jedynie w nielicznych przypadkach  konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zawsze jednak konieczne są dokładne oględziny lekarzy, tuż po urodzeniu dziecka. W końcu zimowiak może, ale nie musi objawić się tylko w pierwszych miesiącach życia, kiedy mechanizmy termogenezy drżeniowej, a również funkcja tarczycy nie są prawidłowo rozwinięte. Noworodki narażone są wówczas na złapanie tej choroby. Choć jak już wcześniej wspomniano powodem jej powstania jest wadliwy gen, przed którym nie da się uchronić dziecka.

Wystąpienia zimowiaka nie da się więc zapobiec, ale należy bardzo dokładnie przyglądać się pacjentowi, tuż urodzeniu, żeby można było jak najszybciej interweniować. Jeśli widoczne są jakiekolwiek zmiany należy niezwłocznie zająć się leczeniem. Warto pamiętać, że małe dzieci są jeszcze bardziej narażone na wszelkie choroby, a pozbawione prawidłowej ochrony mogą dużo bardziej odczuć nawet łagodną odmianę tłuszczaka, czyli zimowiaka.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Zimowiak

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności