Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniaka grzybiastego

Ziarniak grzybiasty jest jedną z najczęściej występujących jednostek w tej grupie nowotworów. Ziarniak jest nowotworem skóry, który w charakteryzuje się naciekami, rumieniami oraz guzami nowotworowymi limfocytów T. Potrafi rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych, dlatego bardzo ważne jest jego szybkie rozpoznanie.

Zobacz również opis choroby: Ziarniak grzybiasty

Uznaje się, żeduży wpływ na rozwój choroby mają czynniki zawodowe, środowiskowe oraz wirusowe. Niestety, żadna z tych przyczyn nie została do dzisiejszych czasów uznana za pewną. Do czynników ryzyka zalicza się również przewlekłą stymulację antygenową oraz ekspozycję na działanie antygenów wirusowych.

Objawy ziarniniaka grzybiastego

W objawach tego nowotworu, występują trzy fazy symptomów.

W fazie wstępnej choroby pierwsze pojawiają się na skórze niecharakterystyczne rumieniowe i rumieniowo-złuszczające się zmiany plackowate o różnej wielkości, które dodatkowo powodują silny świąd. Lokalizują się często w miejscach osłanianych przed działaniem promieniowania słonecznego. Zmiany te mogą utrzymywać się przez wiele lat. W późniejszej fazie pojawiają się guzowate wykwity i owrzodzenia.

Okres naciekowy obejmuje zmiany w obecnych już rumieniach – powstają płaskie, wyczuwalne dotykiem, uporczywie swędzące nacieki, mogące przyjąć kształt pierścienia. Trzecia faza to okres guzowaty. Obecne są wyniosłe, nierzadko uszypułowane guzy z tendencją do rozpadu i tworzenia owrzodzeń. Na twarzy mogą się one zlewać i doprowadzać do zniekształcenia rysów. W tym okresie zajęte mogą być też inne narządy: wątroba, śledziona, węzły chłonne, przewód pokarmowy
 
Profilaktyka
 
Wybór metody leczenia zależy głównie od stadium choroby, ale należy wziąć pod uwagę wiek i stan ogólny chorego, efekty uzyskane przy prowadzonym wcześniej leczeniu oraz możliwości terapeutyczne ośrodka podejmującego leczenie. W terapii ziarniaka grzybiastego wykorzystuje się wiele metod w różnych modyfikacjach. W przypadkach ograniczonych do powłok skórnych stosuje się silnie działające maści kortykostroidowe, chemioterapię miejscową chlormetyną albo karmustyną, fotochemoterapię (PUVA) bądź fototerapię UVB oraz radioterapię z zastosowaniem napromieniania całej skóry szybkimi wiązkami elektronów.
 
Leczenie ogólne prowadzi się początkowo w formie monoterapii kortykosteroidami, metotreksatem, lekami alkilującymi. Obok interefronów i retinoidów w leczeniu ziarniaka grzybiastego znalazło zastosowanie cytokiny skoniugowane z toksynami, przeciwciała monoklonalne. Prowadzone są intensywne badania kliniczne nad szczepionkami, włączanymi do leczenia w przypadkach, w których inne metody zawiodły. Nadal jednak w stadiach zaawansowanych wyniki terapii są niezadowalające.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Ziarniak grzybiasty

Diagnoza urazu głowy poprzez proste badania krwi

Każdego roku we Francji, sto tysięcy osób pada ofiarą urazu czaszki. Zespół naukowców z francuskiego instytutu INSERM proponuje dzis alternatywę do skaneru, która ma pozwalać na ocenę ryzyka komplikacji, związanych z lekkimi urazami głowy. Alternatywa ta to prosty test krwi, znacznie szybszy i o wiele mniej kosz... czytaj więcej

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy