Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniaka grzybiastego

Ziarniak grzybiasty jest jedną z najczęściej występujących jednostek w tej grupie nowotworów. Ziarniak jest nowotworem skóry, który w charakteryzuje się naciekami, rumieniami oraz guzami nowotworowymi limfocytów T. Potrafi rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych, dlatego bardzo ważne jest jego szybkie rozpoznanie.

Zobacz również opis choroby: Ziarniak grzybiasty

Uznaje się, żeduży wpływ na rozwój choroby mają czynniki zawodowe, środowiskowe oraz wirusowe. Niestety, żadna z tych przyczyn nie została do dzisiejszych czasów uznana za pewną. Do czynników ryzyka zalicza się również przewlekłą stymulację antygenową oraz ekspozycję na działanie antygenów wirusowych.

Objawy ziarniniaka grzybiastego

W objawach tego nowotworu, występują trzy fazy symptomów.

W fazie wstępnej choroby pierwsze pojawiają się na skórze niecharakterystyczne rumieniowe i rumieniowo-złuszczające się zmiany plackowate o różnej wielkości, które dodatkowo powodują silny świąd. Lokalizują się często w miejscach osłanianych przed działaniem promieniowania słonecznego. Zmiany te mogą utrzymywać się przez wiele lat. W późniejszej fazie pojawiają się guzowate wykwity i owrzodzenia.

Okres naciekowy obejmuje zmiany w obecnych już rumieniach – powstają płaskie, wyczuwalne dotykiem, uporczywie swędzące nacieki, mogące przyjąć kształt pierścienia. Trzecia faza to okres guzowaty. Obecne są wyniosłe, nierzadko uszypułowane guzy z tendencją do rozpadu i tworzenia owrzodzeń. Na twarzy mogą się one zlewać i doprowadzać do zniekształcenia rysów. W tym okresie zajęte mogą być też inne narządy: wątroba, śledziona, węzły chłonne, przewód pokarmowy
 
Profilaktyka
 
Wybór metody leczenia zależy głównie od stadium choroby, ale należy wziąć pod uwagę wiek i stan ogólny chorego, efekty uzyskane przy prowadzonym wcześniej leczeniu oraz możliwości terapeutyczne ośrodka podejmującego leczenie. W terapii ziarniaka grzybiastego wykorzystuje się wiele metod w różnych modyfikacjach. W przypadkach ograniczonych do powłok skórnych stosuje się silnie działające maści kortykostroidowe, chemioterapię miejscową chlormetyną albo karmustyną, fotochemoterapię (PUVA) bądź fototerapię UVB oraz radioterapię z zastosowaniem napromieniania całej skóry szybkimi wiązkami elektronów.
 
Leczenie ogólne prowadzi się początkowo w formie monoterapii kortykosteroidami, metotreksatem, lekami alkilującymi. Obok interefronów i retinoidów w leczeniu ziarniaka grzybiastego znalazło zastosowanie cytokiny skoniugowane z toksynami, przeciwciała monoklonalne. Prowadzone są intensywne badania kliniczne nad szczepionkami, włączanymi do leczenia w przypadkach, w których inne metody zawiodły. Nadal jednak w stadiach zaawansowanych wyniki terapii są niezadowalające.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Ziarniak grzybiasty

Diagnoza urazu głowy poprzez proste badania krwi

Każdego roku we Francji, sto tysięcy osób pada ofiarą urazu czaszki. Zespół naukowców z francuskiego instytutu INSERM proponuje dzis alternatywę do skaneru, która ma pozwalać na ocenę ryzyka komplikacji, związanych z lekkimi urazami głowy. Alternatywa ta to prosty test krwi, znacznie szybszy i o wiele mniej kosz... czytaj więcej

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności