Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia spojówek u dzieci

Przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek u dzieci są różne, dlatego też od etiologii zapalenia, zależeć będą objawy, które mu towarzyszą. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci wyróżnić można odczynniki alergiczne oraz długotrwałe patrzenie na uruchomiony monitor.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie spojówek u dzieci

Objawy zapalenia spojówek u dzieci

Niezależnie od przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek, wyróżnić można następujące objawy:

  • Dziecko uskarża się na swędzenie i pieczenie oczu, które jest długotrwałe i nie ustaje przez dłuższy okres.
  • Występuje uczucie pieczenia lub kłucia w oku. Może im towarzyszyć także wrażenie pojawienia się ciała obcego pod powieką.
  • Widoczne jest nadmierne łzawienie oczu, które często wywoływane jest przez światłowstręt.
  • Pojawia się obrzęk (szczególnie w obrębie powiek)  i/lub przekrwienie (żywoczerwony odcień) spojówek.
  • Występuje ropna lub śluzowo-ropna wydzielina, która zgromadzona została w woreczku spojówkowym. Wydzielina ta o zabarwieniu szarawym lub żółtawym, wypływa zwykle z worka spojówkowego i widzimy ją na brzegach rzęsowych i skórze powiek.

Zapalenie spojówek u dzieci przeważnie jest niegroźną infekcją o charakterze bakteryjnym lub wirusowym. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba zakaźna, dlatego też warto przestrzegać wszelkich zasad profilaktyki, by uniknąć rozprzestrzenienia się choroby. Nawet jeśli przebieg zapalenia jest łagodny, trzeba skontaktować się z lekarzem, który dobierze leki odpowiednie do wieku dziecka. Najczęściej są to krople lub okłady stosowane na oczy, jednakże infekcja o przewlekłem lub intensywnym przebiegu wymaga antybiotykowego leczenia środkami doustnymi.

Przyczyną występowania zapalenia spojówek u dzieci mogą być także czynniki alergiczne lub zewnętrzne (światło, kurz, pył, woda morska lub chlorowana itp.). W takiej sytuacji ważne jest, by wyeliminować czynnik, który doprowadził do powstania zapalenia spojówek.

Szczególnie niebezpiecznym typem schorzenia jest ten o charakterze chemicznym (dostanie się kwasu lub zasady do oczu). Z tego też powodu należy zapobiec obcowaniu dziecka z takimi środkami.

Katarzyna Łukawska

Zobacz również opis choroby: Zapalenie spojówek u dzieci

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej

Objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki

W artykule przedstawiamy objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki. Alergiczne zapalenie spojówek to ich stan zapalny. Doelgliwość spowodowana jest uczuleniem na alergeny. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy