Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wyspiaka trzustki

Wyspiak trzustki jest najczęstszym nowotworem wydzielniczym trzustki. Wydziela on insulinę. Co rok chorobę tę rozpoznaje się u 4 pacjentów na milion, zwykle między 40. a 60. rokiem życia, częściej u kobiet.  Przeważnie schorzenie to przybiera postać nowotworu niezłośliwego.

Zobacz również opis choroby: Wyspiak trzustki

Objawy kliniczne

Objawy występujące u osób cierpiących na wyspiaka trzustki są najczęściej konsekwencją hipoglikemii, rzadko są następstwem samego guza. Natomiast najbardziej charakterystyczne symptomy wynikają z neuroglikopenii i wśród nich wyróżniamy: omamy, urojenia, senność, zaburzenia widzenia, drgawki, splątanie, majaczenie i problemy z poruszaniem się.

W przypadkach wyjątkowo ciężkich i bardzo rzadkich wystąpić może śpiączka. Objawami związanymi z hipokligemią są: drżenie rąk, kołatanie serca, wzmożone pocenie i zblednięcie powłok skórnych.

Powyższe symptomy wynikające z chorób współwystępujących i będących rezultatem dostarczania niedostatecznych ilości glukozy do ośrodkowego układu nerwowego oraz odruchowego napięcia układu współczulnego, stwierdza się u odpowiednio 90 i 60% chorych na wyspiaka trzustkowego.

Objawy mogą pojawiać się i nasilać szczególnie w godzinach porannych, późnym popołudniem oraz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub w okresach głodu.

Co ciekawe, dolegliwość ta bywa często mylona z zaburzeniami funkcji ośrodkowego układu nerwowego, dlatego niekiedy u osób cierpiących na insulinemię błędnie rozpoznaje się schorzenia psychiczne czy neurologiczne. Właściwe rozpoznanie choroby wynosi od kilku dni do nawet 30 lat!

U większości osób z hipoglikemią dochodzi do otyłości. Występuje ona więc u 40% chorych na wyspiaka trzustki. U co 6 pacjenta zaś odnotowuje się zaburzenia rytmu serca i wahania wartości ciśnienia tętniczego. W przypadkach ciężkich wystąpić też może kardiomiopatia i zastoinowa niewydolność krążenia.

Zaobserwowano też rzadkie i trudne do wytłumaczenia współwystępowanie wyspiaka trzustki z zespołem policystycznym jajników, za przyczynę którego uchodzi przede wszystkim hiperinsulinizm.

Autor:

Kazimiera Magda

Zobacz również opis choroby: Wyspiak trzustki

Objawy raka trzustki

Rak trzustki może zaatakować ten organ w trzech różnych miejscach. Z tego względu wyróżniamy nowotwór głowy trzustki, trzonu trzustki oraz nowotwór na ogonie trzustki. Najczęściej choroba występuje u ludzi w średnim i podeszłym wieku. Rak trzustki należy do tej grupy nowotworów, w przypadku któr... czytaj więcej

Objawy zapalenia trzustki

Trzustka jest narządem, który odgrywa istotną rolę w procesie trawienia pokarmów, który zachodzi wewnątrz układu pokarmowego. Głównym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból, którego możemy doświadczyć w górnej części brzucha.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy