Objawy występujące u osób cierpiących na wyspiaka trzustki są najczęściej konsekwencją hipoglikemii, rzadko są następstwem samego guza. Natomiast najbardziej charakterystyczne symptomy wynikają z neuroglikopenii i wśród nich wyróżniamy: omamy, urojenia, senność, zaburzenia widzenia, drgawki, splątanie, majaczenie i problemy z poruszaniem się.
W przypadkach wyjątkowo ciężkich i bardzo rzadkich wystąpić może śpiączka. Objawami związanymi z hipokligemią są: drżenie rąk, kołatanie serca, wzmożone pocenie i zblednięcie powłok skórnych.
Powyższe symptomy wynikające z chorób współwystępujących i będących rezultatem dostarczania niedostatecznych ilości glukozy do ośrodkowego układu nerwowego oraz odruchowego napięcia układu współczulnego, stwierdza się u odpowiednio 90 i 60% chorych na wyspiaka trzustkowego.
Co ciekawe, dolegliwość ta bywa często mylona z zaburzeniami funkcji ośrodkowego układu nerwowego, dlatego niekiedy u osób cierpiących na insulinemię błędnie rozpoznaje się schorzenia psychiczne czy neurologiczne. Właściwe rozpoznanie choroby wynosi od kilku dni do nawet 30 lat!
U większości osób z hipoglikemią dochodzi do otyłości. Występuje ona więc u 40% chorych na wyspiaka trzustki. U co 6 pacjenta zaś odnotowuje się zaburzenia rytmu serca i wahania wartości ciśnienia tętniczego. W przypadkach ciężkich wystąpić też może kardiomiopatia i zastoinowa niewydolność krążenia.
Zaobserwowano też rzadkie i trudne do wytłumaczenia współwystępowanie wyspiaka trzustki z zespołem policystycznym jajników, za przyczynę którego uchodzi przede wszystkim hiperinsulinizm.
Autor:
Kazimiera Magda
Zobacz również opis choroby: Wyspiak trzustki
Objawy raka trzustki
Rak trzustki może zaatakować ten organ w trzech różnych miejscach. Z tego względu wyróżniamy nowotwór głowy trzustki, trzonu trzustki oraz nowotwór na ogonie trzustki. Najczęściej choroba występuje u ludzi w średnim i podeszłym wieku. Rak trzustki należy do tej grupy nowotworów, w przypadku któr... czytaj więcej
Objawy zapalenia trzustki
Trzustka jest narządem, który odgrywa istotną rolę w procesie trawienia pokarmów, który zachodzi wewnątrz układu pokarmowego. Głównym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból, którego możemy doświadczyć w górnej części brzucha.... czytaj więcej
Brak komentarzy