Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka nadnerczy

Nadnercza są to dwa malutkie narządy, które swoim kształtem przypominają piramidę, umiejscowione na szczycie nerek. Należą do tak zwanych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nadnercza zbudowane są z dwóch części: kory i rdzenia. Produkcja hormonów kory nadnerczy podlega złożonej regulacji.

Zobacz również opis choroby: Rak nadnecza

ACTH wraz z krwią dociera do nadnerczy i pobudza korę do produkcji kortyzolu. Na skutek zwiększonego stężenia kortyzolu we krwi przysadka zostaje zahamowana i w związku z tym zmniejsza się produkcja ACTH. Wówczas mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi w nadnerczach, które mają wpływ na poziom hormonów nadnerczy, przysadki i podwzgórza.

O istnieniu w naszym organizmie raka nadnerczy możemy dowiedzieć się jedynie po przeprowadzeniu odpowiednich badań u lekarza. Dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do specjalisty, szczególnie gdy mieliśmy w rodzinie podobne przypadki zachorowań. Podstawą rozpoznania guza nerek jest wynik histopatologiczny, który otrzymujemy po przeprowadzeniu badania mikroskopowego przez patologa.

W badaniu standardowym lekarz może postawić rozpoznanie raka jasnokomórkowego (75% przypadków), raka brodawczakowatego (10% przypadków), raka chromofobnego (5-10% przypadków), raka z cewek zbiorczych Belliniego, raka mięsakowatego dobrze zróżnicowanego oraz raka niesklasyfikowanego. Objawy jakie towarzyszą tej chorobie zależą od czynności hormonalnej guza. Raki będące czynne hormonalnie wykazuje z reguły objawy zespołu Cushinga, podwyższony poziom kortyzolu w surowicy krwi, a także androgenizacji.

Daje się także zauważyć objawy typowe dla choroby nowotworowej, czyli wyniszczenie organizmu, długotrwała gorączka, również przerzuty na inne organy. Choroba może mieć inny przebieg u dzieci, a inny u dorosłych. U małych pacjentów najczęściej pojawiają się objawy androgenizacji, a u dorosłych – zespół Cushinga. 

U mniej niż 10% chorych dochodzi do zespołu Conna i feminizacji. Są też charakterystyczne symptomy, po wystąpieniu których należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Mowa tu o: przyroście wagi, zanikanie mięśni, fioletowych liniach na brzuchu, okrągłej twarzy, fałdach tłuszczu na szyi oraz coraz cieńsza, słabszej skórze, które stanowią  objawy zespołu Cushinga.

Ponadto w przypadku androgenizacji u kobiet można zauważyć zarost na twarzy i ciele, trądzik, powiększenie łechtaczki, obniżenie tembru głosu, zgrubienie rysów twarzy oraz zanik miesiączki. Objawy zespołu Conna to wysokie ciśnienie wywołujące bóle głowy, osłabienie mięśni, kołatanie serca oraz konfuzja. Jeśli chodzi o spadek libido, impotencje oraz powiększenie piersi u mężczyzn to jest to spowodowane feminizacją i należy także niezwłocznie udać się do specjalisty po poradę.

Zaburzenia hormonalne można zdiagnozować za pomocą wszelakich badań. Poczynając od pobrania próbki krwi i moczu, które wykonujemy przy podejrzeniu choroby Cushinga. Aby ustalić wystąpienie guza wykonuje się badanie brzucha, dla przykładu tomografię komputerową bądź obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Testy te pomogą w ocenie z jaką fazą choroby mamy do czynienia i czy możliwe jest chirurgiczne usunięcie guza.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Rak nadnecza

Objawy nowotworu jamy ustnej

Objawy raka jamy ustnej w początkowych stadiach są niezauważalne. Pacjenci nawet gdy zauważą niepokojące sygnały, bagatelizują je badź zrzucają na inne choroby. Do lekarza zwracają sie głównie pacjenci z widocznymi juz objawami. czytaj więcej

Objawy raka tarczycy

Rak tarczycy to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonka pęcherzykowego lub z komórek okołopęcherzykowych. Od lat czterdziestych dwudziestego wieku rak tarczycy jest uleczalny w 95%. Jest to wybitnie leniwy nowotwór, rosnący bardzo powoli.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy