Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu.

Zobacz również opis choroby: Rak mózgu

Jeżeli mamy do czynienia z pierwszymi objawami, na ich rozwój ma wpływ zwiększenie objętości krwi, która znajduje się w naczyniach mózgowych. W ten sposób tworzy się obrzęk mózgu. Rozmiar obrzęku zależy od stopnia zaawansowania oraz fazy choroby. Objawami są: powracające bóle głowy, odczuwanie ucisku na czaszkę i skronie, poczucie ciągłej senności, zachwiania w poczuciu własnej świadomości, zaburzenia widzenia zarówno obiektów bliskich jak i dalszych, bóle gałek ocznych, mroczki przed oczami i zaciemnienie obrazu, częsta utrata równowagi, zdolności stabilnego poruszania się, uczucie zesztywnienie mięśni szyjnych. Mogą występować także pewne zaburzenia układu nerwowego, obniżenie sprawności umysłowej.

Ogniskowe objawy są uzależnione od położenia guza i tego, na które tkanki bezpośrednio on oddziałuje. Opiszmy kilka z nich.

Guzy znajdujące się w płacie czołowym są głównie odpowiedzialne za pogorszenie stanu psychicznego osoby chorej. Dotychczasowe umiejętności niesprawiające żadnych problemów mogą zanikać, pamięć staje się coraz bardziej zawodna, a zaplanowanie działań na kilka kolejnych dni sprawia ogromną trudność. Niestabilność emocjonalna oraz impulsywność nasila się. Zmiany w części skroniowej mózgu powodują uszkodzenia słuchu, dźwięki są z trudem interpretowane. Oprócz tego osoba chora ma problemy z poprawnym wysławianiem się, artykułowaniem pełnych i logicznych zdań. Uszkodzenie płata ciemieniowego powoduje nierozpoznawanie stron prawo i lewo, myleniem pory dnia na zegarze, bodźce są błędnie odczytywane. Guz płata potylicznego jest niemal całkowicie związany z upośledzeniem ośrodka wzroku. Można odczuwać niemożność rozpoznawania kolorów, doznawać przywidzeń lub mieć zdolność do widzenia obrazu w jakiejś jego części.

Im wcześniej wykryje się obecność rozwijającego się nowotworu, tym większa jest szansa na wyzdrowienie. Warto znać pierwszy objawy, które pozornie mogą być objawami innych chorób, jednak jeśli trwają niepokojąco długo, warto zbadać się pod każdym kątem. Takimi objawami są: ból nieznanego dokładnie pochodzenia, zmiany dermatologiczne, nieustępująca gorączka, zmienione i bolesne węzły chłonne, kaszel, nowo powstałe guzki na ciele. Poważnym symptomem są krwawienia z różnych otworów ciała oraz  znaczne tracenie na wadze.

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany w naszym organizmie, mamy prawo wymagać od lekarza zainteresowania oraz wydawania skierowania na wszelkie potrzebne badania.

Magdalena Gierasińska

Zobacz również opis choroby: Rak mózgu

Objawy chorób mózgu

Mózg stanowi część ośrodkowego układu nerwowego leżącą w czaszce. Jest on najbardziej złożonym narządem w organizmie ludzkim i odpowiedzialny jest za jego prawidłowe funkcjonowanie. czytaj więcej

Telefon komórkowy: uspokajające badanie nad ryzykiem nowotworu mózgu

Nowe badanie odnoszące się do populacji 1 000 nastolatków i dzieci, sugeruje, że nie istnieje żaden bezpośredni związek z rozwojem raka i z powtarzającym się używaniem telefonu komórkowego. Rezultaty zostały opublikowane w Journal of the National Cancer Institute .... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy