Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka kosmówki

Rak kosmówki zwany inaczej kosmówczakiem lub nabłoniakiem kosmówkowy. Jest to rodzaj nowotworu, który niekiedy towarzyszy kobietom podczas ciąży. Szczególnie może się rozwinąć po przebyciu ciąży zaśniadowej lub po poronieniu.

Zobacz również opis choroby: Rak kosmówki

U kobiety wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko nieprawidłowego zapłodnienia, dlatego też kobiety będące w średnim wieku bardziej są narażone na występowanie tej choroby niż młode kobiety.

Niekiedy zdarza się tak, że rak kosmówki pojawi się w czasie trwania prawidłowej ciąży. Jest to nowotwór złośliwy, który daję przerzuty do mózgu, płuc, wątroby, pochwy czy nerek.

Objawy, leczenie raka kosmówki

W związku z występowaniem przerzutów na inne organy, objawy są zróżnicowane ponieważ mogą pochodzić z kilku organów na raz. Najczęstszym objawem raka kosmówki są krwawienia z układu rozrodczego występujące pomiędzy miesiączkowaniem.  Często chorobie tej towarzyszy powiększenie macicy, które wykryte zostaje za pomocą odpowiednich badań.

Innymi objawami, które występują w trakcie tej choroby są: bóle w klatce piersiowej połączone z kaszlem, któremu może towarzyszyć krwioplucie. Kobiety chorujące na ten rodzaj nowotworu często uskarżają się na drgawki oraz zaburzenia świadomości i mowy.

Bardzo dokuczliwym objawem są także nudności oraz wymioty, które bezpośrednio spowodowane są wysokim poziomem HCG lub obecnością przerzutów do mózgu. W zdiagnozowaniu nowotworu pomaga badanie ginekologiczne, USG a także badania histopatologiczne czy oznaczenia HCG.

Najlepsze rezultaty leczenia daje chemioterapia, niekiedy stosuje się także leczenie chirurgiczne. Chorobę tą charakteryzuje wysoki wskaźnik wyleczalności, zazwyczaj przeprowadzona chemioterapia przynosi oczekiwane rezultaty.

Profilaktyka

W calu uniknięcia tej choroby należy stosować odpowiednią dietę bogatą w białka i inne składniki odżywcze zawarte w owocach czy warzywach. Rak kosmówki jest chorobą, która w Europie występuje znaczniej rzadziej niż np. w Japonii.

Większa zachorowalność w niektórych populacjach może się wiązać z niskim spożyciem witaminy A oraz tłuszczów zwierzęcych. W czasie trwania ciąży każda kobieta powinna często odwiedzać lekarza, który będzie nadzorował całą ciąże i w razie ewentualnych komplikacji odpowiednio zareaguje.


Autor:

Agnieszka Puszcz

Zobacz również opis choroby: Rak kosmówki

Objawy krwotoku z dróg rodnych

Krwotok z dróg rodnych oznacza nieprawidłowe krwawienie maciczne. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Z reguły wymienia się anomalie układu rodnego, choroby układowe i zaburzenia hematologiczne. czytaj więcej

Ból w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej można podzielić na bóle w okolicy serca oraz na bóle w klatce piersiowej poza okolicą serca. Ból w tych lokalizacjach może być objawem rozpoczynającej się choroby. Dolegliwość ta może też być oznaką zaostrzenia się już trwającego przewlekłego procesu chorobowego.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy