Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka kolczystokomórowego skóry

Rak kolczystokomórkowy skóry to jeden z nowotworów złośliwych skóry. Jego działanie jest gorsze od raka podstawnokomórkowego skóry, ponieważ zazwyczaj pojawiają się przerzuty, głównie do węzłów chłonnych oraz charakteryzuje się szybkim wzrostem.

Zobacz również opis choroby: Rak kolczystokomórkowy skóry

Jak go rozpoznać?

Przy stwierdzeniu typowych zmian brodawkujących i wrzodziejących w charakterystycznej lokalizacji bardzo ważne i rozstrzygające jest badanie histologiczne. Umożliwia ono określenie stopnia złośliwości nowotworu w zależności od  procentowego udziału komórek atypowych. Charakterystyczne cechy to:
  • intensywne naciekanie komórek nowotworowych w obręb otaczających tkanek,
  • typowa postać drobnych grudek, zaczerwienionych, złuszczających się i pokrytych strupem,
  • częste owrzodzenia na powierzchni,
  • wałowaty brzeg, brak perełkowatej obwódki,
  • świąd, ból, krwawienie z powierzchni zmiany,
Kiedy zaczną występować przerzuty, objawy mogą pojawić się ze strony zajętych narządów, takich jak: węzły chłonne, płuca, kości miednicy oraz żebra. Mechanizm przerzutów związany jest bezpośrednio z systematycznym zwiększaniem liczby komórek oraz wytwarzaniem przez nie substancji niszczących zdrowe tkanki.

Podstawowe odmiany

Można wyróżnić dwie podstawowe odmiany raka kolczystokomórkowego skóry. Pierwszą z nich jest postać brodawkująca, w której zmiany naciekają w głąb w niewielkim stopniu. Druga to postać wrzodziejąca, charakteryzująca się większym naciekaniem w głąb, ale także gorszym rokowaniem, niż poprzednia.

Wizyta u lekarza

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy udać się do dermatologa. Jeśli nowotwór zostanie szybko zdiagnozowany, jest możliwy w całości do usunięcia i nie grozi niespodziewanymi przerzutami. Podczas wizyty warto zapytać lekarza o takie sprawy, jak:
  • na jaki rodzaj raka skóry choruję,
  • jaka forma leczenia jest dla mnie najbardziej właściwa,
  • jak długo potrwa leczenie,
  • czy mogą pojawić się skutki uboczne,
  • czy jest szansa całkowitego wyleczenia.

Co potem?


Jak pacjent może żyć z chorobą, po przeprowadzeniu zabiegu? Laseroterapia, krioterapia, czy też terapia fotodynamiczna zapewniają prawie 100% wyleczeń. Nie pojawiają się nawroty, zmiana nie pozostawia po sobie wiele śladów. Pacjent może później prowadzić normalne życie. Nie zapominajmy jednak o regularnych kontrolach dermatologicznych, które pomogą nam być czujnym na niespodziewane powroty i szybką reakcję.

Jeśli resekcji podlegała zmiana większa niż 2-3cm ubytki skóry mogą być dość rozległe i zauważalne. Może to w pewien sposób utrudnić życie pacjenta. Pamiętajmy o tym, że istnieją metody rekonstrukcji obszarów, które zostały usunięte. Pozwalają one zmniejszyć ubytki tkanki do minimum.

Autor:

Julia Płaneta

Zobacz również opis choroby: Rak kolczystokomórkowy skóry

Objawy chorób skóry rąk

Zadbane dłonie są dobrą wizytówką każdego z  nas. Zwłaszcza tym bardziej, gdy na dworze jest zimno i wietrznie. Jednak nie tylko pogoda może źle wpłynąć na wygląd i stan skóry naszych rąk. czytaj więcej

Salony opalania: podwójne ryzyko raka skóry

Lato oficjalnie zaczęło się 21 czerwca, sprawiając radość wszystkim, ale i przynosząc ze sobą potencjalne zagrożenia. Pośród nich z pewnością znajduje się zbyt duża ekspozycja na słońce. Niestety, ciągle istnieje powszechne przekonanie, iż przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych możemy uchronić się „przy... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy