Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka kolczystokomórowego skóry

Rak kolczystokomórkowy skóry to jeden z nowotworów złośliwych skóry. Jego działanie jest gorsze od raka podstawnokomórkowego skóry, ponieważ zazwyczaj pojawiają się przerzuty, głównie do węzłów chłonnych oraz charakteryzuje się szybkim wzrostem.

Zobacz również opis choroby: Rak kolczystokomórkowy skóry

Jak go rozpoznać?

Przy stwierdzeniu typowych zmian brodawkujących i wrzodziejących w charakterystycznej lokalizacji bardzo ważne i rozstrzygające jest badanie histologiczne. Umożliwia ono określenie stopnia złośliwości nowotworu w zależności od  procentowego udziału komórek atypowych. Charakterystyczne cechy to:
  • intensywne naciekanie komórek nowotworowych w obręb otaczających tkanek,
  • typowa postać drobnych grudek, zaczerwienionych, złuszczających się i pokrytych strupem,
  • częste owrzodzenia na powierzchni,
  • wałowaty brzeg, brak perełkowatej obwódki,
  • świąd, ból, krwawienie z powierzchni zmiany,
Kiedy zaczną występować przerzuty, objawy mogą pojawić się ze strony zajętych narządów, takich jak: węzły chłonne, płuca, kości miednicy oraz żebra. Mechanizm przerzutów związany jest bezpośrednio z systematycznym zwiększaniem liczby komórek oraz wytwarzaniem przez nie substancji niszczących zdrowe tkanki.

Podstawowe odmiany

Można wyróżnić dwie podstawowe odmiany raka kolczystokomórkowego skóry. Pierwszą z nich jest postać brodawkująca, w której zmiany naciekają w głąb w niewielkim stopniu. Druga to postać wrzodziejąca, charakteryzująca się większym naciekaniem w głąb, ale także gorszym rokowaniem, niż poprzednia.

Wizyta u lekarza

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy udać się do dermatologa. Jeśli nowotwór zostanie szybko zdiagnozowany, jest możliwy w całości do usunięcia i nie grozi niespodziewanymi przerzutami. Podczas wizyty warto zapytać lekarza o takie sprawy, jak:
  • na jaki rodzaj raka skóry choruję,
  • jaka forma leczenia jest dla mnie najbardziej właściwa,
  • jak długo potrwa leczenie,
  • czy mogą pojawić się skutki uboczne,
  • czy jest szansa całkowitego wyleczenia.

Co potem?


Jak pacjent może żyć z chorobą, po przeprowadzeniu zabiegu? Laseroterapia, krioterapia, czy też terapia fotodynamiczna zapewniają prawie 100% wyleczeń. Nie pojawiają się nawroty, zmiana nie pozostawia po sobie wiele śladów. Pacjent może później prowadzić normalne życie. Nie zapominajmy jednak o regularnych kontrolach dermatologicznych, które pomogą nam być czujnym na niespodziewane powroty i szybką reakcję.

Jeśli resekcji podlegała zmiana większa niż 2-3cm ubytki skóry mogą być dość rozległe i zauważalne. Może to w pewien sposób utrudnić życie pacjenta. Pamiętajmy o tym, że istnieją metody rekonstrukcji obszarów, które zostały usunięte. Pozwalają one zmniejszyć ubytki tkanki do minimum.

Autor:

Julia Płaneta

Zobacz również opis choroby: Rak kolczystokomórkowy skóry

Objawy chorób skóry rąk

Zadbane dłonie są dobrą wizytówką każdego z  nas. Zwłaszcza tym bardziej, gdy na dworze jest zimno i wietrznie. Jednak nie tylko pogoda może źle wpłynąć na wygląd i stan skóry naszych rąk. czytaj więcej

Salony opalania: podwójne ryzyko raka skóry

Lato oficjalnie zaczęło się 21 czerwca, sprawiając radość wszystkim, ale i przynosząc ze sobą potencjalne zagrożenia. Pośród nich z pewnością znajduje się zbyt duża ekspozycja na słońce. Niestety, ciągle istnieje powszechne przekonanie, iż przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych możemy uchronić się „przy... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy