Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka jądra

Rak jądra jest chorobą dotykającą mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Mimo jego niskiego procentu występowania w stosunku z innymi nowotworami, jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Jego rozwój może zacząć się nawet po 15 roku życia młodego mężczyzny!

Zobacz również opis choroby: Rak jądra

Objawy raka jądra

Ze względu na rzadkość jego występowania, wielu panów nie jest świadoma istnienia tej choroby. By rozpoznać objawy tego nowotworu, po pierwsze należy dobrze znać objętość i specyfikę własnych jąder. Po prysznicu lub kąpieli moszna jest rozluźniona i wtedy można poddać się indywidualnym badaniom, aby sprawdzić ich rzeczywisty rozmiar i wykryć ewentualne guzki lub niepokojące objawy. Mimo rzadkiego występowania, rak jąder to nowotwór o którym powinno się mieć gruntowną wiedzę. Wczesne jego rozpoznanie może skutecznie i szybko przyczynić się do pełnego wyleczenia.

Pierwszymi objawami mogą być zgrubienia lub opuchlizna na jądrach. Nie jest ona bolesna, dlatego  jej rozpoznanie czasem może wymagać dobrej znajomości własnego ciała. W większości przypadków cała choroba przebiega bezboleśnie, jednak mogą pojawić się różne objawy takie jak:

- ból i dyskomfort,
- krwiak,
- zapalenie jądra,
- opuchlizna,
- żylaki,
- torbiele,
- przepuklina,

Wielu tym objawom można skutecznie zapobiec. Wszystko sprowadza się do odpowiedniej wiedzy na temat tej mało popularnej choroby. U wielu mężczyzn choroba przebiega bezboleśnie, a zmiany są tak małe, że przez zaniedbanie badania własnego jądra, nie zauważają oni żadnych zmian. Zamiast zwykłego zabiegu chirurgicznego, choroba kończy się chemoterapią lub naświetleniem. W Stanach Zjednoczonych, podczas wizyt lekarze zalecają młodym chłopcom właśnie regularne badanie objętości własnych jąder i szukanie na nich różnych zmian, takich jak guzki.

Leczenie raka jądra

Choroba jest całkowicie uleczalna. Zazwyczaj polega ona na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, jednak wcześniej należy przeprowadzić kilka badań moszny i jamy brzusznej w celu potwierdzenia diagnozy i możliwości podjęcia zabiegu. Nowotwór atakuje najczęściej jedno jądro, drugie jest zazwyczaj bezpieczne i zostaje płodne. Bardzo rzadko zdarza się, że nowotwór ten atakuje dwa jądra. Po zabiegu pacjent wraca szybko do zdrowia, a choroba nie pozostawia po sobie praktycznie żadnych śladów. Czasem lekarz może przypisać również witaminy, które mają przyśpieszyć powrót do dawnej witalności.

Zobacz również opis choroby: Rak jądra

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dol... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy