Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy raka jądra

Rak jądra jest chorobą dotykającą mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Mimo jego niskiego procentu występowania w stosunku z innymi nowotworami, jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Jego rozwój może zacząć się nawet po 15 roku życia młodego mężczyzny!

Zobacz również opis choroby: Rak jądra

Objawy raka jądra

Ze względu na rzadkość jego występowania, wielu panów nie jest świadoma istnienia tej choroby. By rozpoznać objawy tego nowotworu, po pierwsze należy dobrze znać objętość i specyfikę własnych jąder. Po prysznicu lub kąpieli moszna jest rozluźniona i wtedy można poddać się indywidualnym badaniom, aby sprawdzić ich rzeczywisty rozmiar i wykryć ewentualne guzki lub niepokojące objawy. Mimo rzadkiego występowania, rak jąder to nowotwór o którym powinno się mieć gruntowną wiedzę. Wczesne jego rozpoznanie może skutecznie i szybko przyczynić się do pełnego wyleczenia.

Pierwszymi objawami mogą być zgrubienia lub opuchlizna na jądrach. Nie jest ona bolesna, dlatego  jej rozpoznanie czasem może wymagać dobrej znajomości własnego ciała. W większości przypadków cała choroba przebiega bezboleśnie, jednak mogą pojawić się różne objawy takie jak:

- ból i dyskomfort,
- krwiak,
- zapalenie jądra,
- opuchlizna,
- żylaki,
- torbiele,
- przepuklina,

Wielu tym objawom można skutecznie zapobiec. Wszystko sprowadza się do odpowiedniej wiedzy na temat tej mało popularnej choroby. U wielu mężczyzn choroba przebiega bezboleśnie, a zmiany są tak małe, że przez zaniedbanie badania własnego jądra, nie zauważają oni żadnych zmian. Zamiast zwykłego zabiegu chirurgicznego, choroba kończy się chemoterapią lub naświetleniem. W Stanach Zjednoczonych, podczas wizyt lekarze zalecają młodym chłopcom właśnie regularne badanie objętości własnych jąder i szukanie na nich różnych zmian, takich jak guzki.

Leczenie raka jądra

Choroba jest całkowicie uleczalna. Zazwyczaj polega ona na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, jednak wcześniej należy przeprowadzić kilka badań moszny i jamy brzusznej w celu potwierdzenia diagnozy i możliwości podjęcia zabiegu. Nowotwór atakuje najczęściej jedno jądro, drugie jest zazwyczaj bezpieczne i zostaje płodne. Bardzo rzadko zdarza się, że nowotwór ten atakuje dwa jądra. Po zabiegu pacjent wraca szybko do zdrowia, a choroba nie pozostawia po sobie praktycznie żadnych śladów. Czasem lekarz może przypisać również witaminy, które mają przyśpieszyć powrót do dawnej witalności.

Zobacz również opis choroby: Rak jądra

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dol... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności