Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przyzwojaka

Przyzwojak jest to rzadko występujący, najczęściej niezłośliwy guz neuroendokrynny wywodzący sie z ciałek przyzwojowych układu przywspółczulnego i układu współczulnego. Objawy i budowa histologiczna guzów przypomina guz chromochłonny nadnerczy.

Zobacz również opis choroby: Przyzwojak

Jeśli rdzeń nadnercza uznać za ciało przyzwojowe układu współczulnego, jest w istocie szczególnym typem przyzwojaka. Najczęstszą lokalizacją guza jest rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej. Znajduje się tam kłębek szyjny. Głównymi objawami przyzwojaka są wysokie ciśnienie krwi, chrypka, bóle głowy, pocenie się, szumy uszne, trudności w połykaniu, utrata słuchu czy zwiększona częstość akcji serca.

Wysokie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi definiuje się jako nacisk wywierany na ściany tętnic przez przepływającą przez nie krew. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) definiuje się zwykle jako utrzymywanie się ciśnienia na poziomie 140/90 mm Hg lub wyższym. Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów ani nie powoduje bezpośrednich problemów, może być jednak jedną z oznak, jeśli chodzi o ryzyko poważnych chorób, w tym np. przyzwojaka.

Chrypka

Innym objawem wskazującym na możliwość występowania przyzwojaka jest chrypka. Jest ona zaburzeniem drgań fałdów głosowych krtani powodujące powstanie turbulentnego przepływu powietrza w obrębie głośni, co objawia się występowaniem szorstkiego, matowego głosu. Do rozwoju chrypki dochodzi w przypadku bezpośredniego uszkodzenia lub podrażnienia fałdów głosowych, uszkodzenia mięśni krtani, uszkodzenia nerwów unerwiających mięśnie krtani, zaburzeń przepływu powietrza przez krtań lub ograniczenia ruchów krtani i struktur przylegających.

Ból głowy


Ból głowy jest to niespecyficzny, subiektywny objaw charakteryzujący się występowaniem bólu zlokalizowanego w obrębie głowy, odczuwanego zarówno na powierzchni skóry, na twarzy, w okolicy oczodołowo-skroniowej jak i głęboko we wnętrzu czaszki. Jest jednym z najczęstszych powodów konsultacji lekarskich. Może cechować się różną intensywnością i czasem trwania. Sam rzadko bywa oznaką poważnej choroby, lecz w połączeniu z innymi objawami dolegliwość ta jest specyficzną w przypadku przyzwojaka.

Szumy uszne

Kolejny charakterystyczny objaw sugerujący występowanie przyzwojaka to tzw. szumy uszne. Jest to grupa przykrych doznań dźwiękowych pochodzenia endogennego, które zwykle są objawami drobnych defektów w uchu wewnętrznym. Szumy uszne mają charakter subiektywny, słyszane są tylko przez osobę, u której powodują dyskomfort. Nie pochodzą z otoczenia, jednak może je generować zbyt głośny dźwięk. Odczuwane są w uszach lub w głowie. W około 67% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny szumów. Jest jednak pewna grupa określonych przyczyn i należy do nich między innymi właśnie przyzwojak. Objawy szumu w uszach występują w rozmaitych
postaciach, np. gwizdania, szmeru, szumu, pulsowania, dzwonienia itp.

Zwiększona częstość akcji serca

Zaburzenie rytmu serca, arytmia, dysrytmia, niemiarowość serca to stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, a ich częstotliwość wychodzi poza bezpieczny zakres 60-100 uderzeń na minutę. Stan taki często stanowić może zagrożenie dla życia, chociaż nie jest to regułą. Normalny rytm pracy serca jest wyznaczany przez węzeł zatokowy. Jeżeli węzeł zatokowo-przedsionkowy nie funkcjonuje prawidłowo, może to prowadzić do aktywizacji drugorzędowych ośrodków pobudzenia i w efekcie do zmiany rytmu pracy serca. Istotne znaczenie mają też drogi przewodzenia impulsu z ośrodka pobudzenia: przy ich nieprawidłowej funkcji lub gdy istnieją dodatkowe drogi przewodzenia, może dochodzić do zaburzeń rytmu serca.

W ostatnich latach można zauważyć znaczny postęp jeśli chodzi o rozumienie rozwoju tego nowotworu, co dostarcza coraz to nowych narzędzi do diagnozowania chorych, jak również przynosi nowe dane, które w przyszłości powinny przyczynić się do skuteczniejszego leczenia tych guzów.

Agata Rutkowska

Zobacz również opis choroby: Przyzwojak

Objawy złamań miednicy

Złamania miednicy należą do grupy bardzo ciężkich obrażeń. Ich pojawienie się jest najczęściej związane z przygnieceniem przez ciężkie przedmioty. Urazowi towarzyszyć mogą uszkodzenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej, pęcherza lub cewki moczowej.... czytaj więcej

Nagłe przeszywające gwałtowne bóle i guz w obrębie odbytu

Bóle w obrębie odbytu towarzyszą wielu schorzeniom. Jednak, kiedy ból pojawia się nagle i dodatkowo w odbycie da się wyczuć guz, który nie krwawi i nie daje się przemieścić, to wtedy oznaczać to może zakrzep splotu żylnego okołoodbytniczego.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy