Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej

To choroba nowotworowa, wywodząca się ze szpiku kostnego, sam przebieg tej choroby (w odróżnieniu od ostrych białaczek) jest powolny i długotrwały.  Przewlekła białaczka jest nabytym zaburzeniem genetycznym, które dotyka raczej osób dorosłych, rzadko chorują dzieci.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła białaczka szpikowa

 

Przewlekła białaczka szpikowa przebiega w trzech fazach, każda ma charakteryzuje się innymi objawami:

Objawy w fazie przewlekłej

To zwykle w pierwszej fazie choroba zostaje zdiagnozowana, ale u większości pacjentów początek choroby jest bezobjawowy. Choroba zostaje wykryta podczas rutynowych badań, jedynie złe wyniki morfologii krwi, mogą nasunąć podejrzenia. Faza przewlekła trwa najdłużej, większość pacjentów (89%) pozostaje w tej fazie około 5 lat.  Ilość białek krwinki w krwi i szpiku zwiększa się, ale większość dojrzałych komórek, w dalszym ciągu funkcjonuje prawidłowo. Chory z reguły nie uskarża się na męczące dolegliwości, a na takie które nie są precyzyjne i można przypisać je innych chorobom. W fazie przewlekłej może pojawić się zmęczenie czy bóle głowy, a także spowodowane powiększeniem śledziony, uczucie pełności po lewej stronie brzucha. Mogą też pojawić się osłabnięcia, zmniejszenie apetytu, utrata wagi - związana ze zwiększonym metabolizmem.

Objawy w fazie akceleracji

To faza narastania leukocytozy. Pojawia się niedokrwistość i małopłytkowość. Pacjent może przebywać w fazie akceleracji nawet do roku. To etap wzrostu niedojrzałych komórek, które, w odróżnieniu do prawidłowo funkcjonujących białych krwinek, nie potrafią zwalczać infekcji. Objawy nasilają się, pojawia się gorączka, utrata masy ciała, chory poci się w nocy, łatwo się męczy i miewa duszności. Zdarza się, że objawem białaczki u mężczyzny jest priapizm - bolesny i długotrwały wzwód. Pojawia się świąd skóry, bolące kości (ból spowodowany rozrostem komórek białaczkowych w szpiku). Zauważalna jest również bladość skóry, spowodowana niedoborem czerwonych krwinek. Bywa, że w wyniku zmniejszenia płytek krwi występuje skłonność do krwawień,  siniaków i wybroczyn, jednak nie jest to regułą.

Zobacz inne możliwe przyczyny świądu skóry: Swędzenie skóry całego ciała bez wysypki

Objawy w fazie blastycznej

Jest to czas gwałtownego przyspiesza choroby, gdy rodzą się olbrzymie ilości komórek nowotworowych. Jeśli chory nie podjął leczenia objawy przypominają te właściwe dla ostrych białaczek, są nawet bardziej agresywne.  Pojawia się anemia, niedokrwistość a co za tym idzie senność, drażliwość, przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Występują duszności, słaba tolerancja wysiłku fizycznego. W fazie blastycznej często pojawiają się infekcje - szczególnie wirusowe, ale też pasożytnicze i grzybicze np. zapalenia płuc, nawracająca opryszczka czy półpasiec, który objawia się występowaniem wysypki i bolesnych pęcherzyków wzdłuż przebiegu nerwów, i występuje u około 20% chorych. Może wystąpić zapalenie opon mózgowych, nerek czy powiększenie węzłów chłonnych. Typowe są zakażenia w jamie ustnej, usznej i w okolicach odbytu. Pojawiają się siniaki i wybroczyny na skórze. Krwawienie z błon śluzowych nosa, dziąseł, dróg moczowych. Osoby dotknięte chorobą w tej fazie wymagającą bardzo intensywnego leczenia i mającą gorsze rokowania.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła białaczka szpikowa

Objawy przewlekłej białaczki limfatycznej

Istnieje wiele sposobów na wykrycie przewlekłej białaczki limfatycznej. Polegają one na wykryciu nadmiaru białych krwinek, które  wytwarzają się w nadmiernej ilości przy tego rodzaju nowotworach. Jednak nie zawsze wiemy, kiedy przeprowadzać profilaktyczne badania. Dlatego też ważne jest, abyśmy poznali objawy przewlekłej białaczki l... czytaj więcej

Objawy białaczki włochatokomórkowej

Białaczka włochatokomórkowa to jeden z podtypów przewlekłej białaczki limfatycznej. Polega ona na nieprawidłowościach w budowie i ilości białych krwinek - liczba limfocytów typu B i T, które występują w zwiększonej niż zwyczajnie liczbie i posiadają charakterystyczne wypustki, przypominające kształtem włosy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy