Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrej białaczki promielocytowej

Ostra białaczka promielocytowa jest podtypem ostrej białaczki szpikowej. Jest to nowotwór złośliwy krwi i szpiku kostnego, nazywany także ostrą białaczką progranulocytową. Cechuje ją wysoki stopnień wyleczalności. Objawy tego rodzaju białaczki są podobne do innych typów białaczek szpikowych.

Zobacz również opis choroby: Ostra białaczka promielocytowa

Gorączka

Gorączka to bardzo ważny objaw w wielu chorobach - również nowotworowych. Białaczka i gorączka mogą być ze sobą ściśle powiązane, ale występująca w tym typie nowotworu podwyższona temperatura ciała, nie jest zwykłą gorączką. Temperatura powodującą białaczkę ma zupełnie inny charakter niż ta, którą znamy, np. przy przeziębieniu. Gorączka w białaczce ma dwie zasadnicze przyczyny. Pierwszą z nich jest rozregulowanie samego układu odpornościowego. Jeśli do tego dojdzie to bardzo często komórki białaczkowe są niedojrzałe i uszkodzone, więc nie działają tak jak powinny. Zamiast zwalczać infekcję dzielą się i wytwarzają cytokiny (specjalne cząsteczki sygnałowe), które są odpowiedzialne za powstawanie ogólnych objawów białaczki, takich jak zmęczenie, wyniszczenie czy gorączka.

Zmęczenie

Najczęściej początek przewlekłej białaczki szpikowej jest powolny. Dyskretne na początku objawy stopniowo przybierają na sile. Chorzy zauważają u siebie narastające zmęczenie i bladość, które są skutkami niedokrwistości.

Niedokrwistość

Objawy niedokrwistości są niekiedy pierwszymi objawami narastających zmian w układzie krwiotwórczym prowadzącym do pełnoobjawowej białaczki. Białaczka jest to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, która polega na powstaniu patologicznego klonu komórek nowotworowych, których ekspansywne rozmnażanie powoduje wyparcie innych linii komórkowych układu krwiotwórczego. W wyniku tego może dojść do znacznego zmniejszenia ilości krwinek czerwonych i związanych z tym objawami niedokrwistości. 

Utrata masy ciała i apetytu

Osoby chore na białaczkę są w bardzo ciężkiej sytuacji. Nowotwór pożera ich zasoby energetyczne, lecz chorzy odczuwają mimo tego jadłowstręt i jedzenie przestaje być dla nich przyjemnością. Brak apetytu prowadzi oczywiście do utraty masy ciała.

Duszność wysiłkowa

Duszność wysiłkowa to subiektywne odczucie braku powietrza i trudności w oddychaniu, mające związek z wysiłkiem fizycznym. Objawia się szybkim męczeniem się, nużeniem podczas wysiłków, z często towarzyszącym temu suchym kaszlem i niemożnością nabrania powietrza.

Łatwe siniaczenie lub krwawienie/wybroczyny

Na skutek obniżenia liczby płytek krwi może wystąpić większa skłonność do krwawień, tworzenia się siniaków i wybroczyn na skórze.

Bóle kości i stawów

Na początku bóle z powodu nacieku białaczkowego są słabe i przypominają bóle kostne pojawiające się na zmianę pogody. W późniejszych fazach mogą być tak silne jak ból przy złamaniu kości. Również stawy są naciekane przez komórki białaczkowe, które powodują stan zapalny i ograniczenie ruchomości. Stawy mogą być bolesne i obrzęknięte.

Częste infekcje

Z powodu niezwykłej podatności na infekcje, osoby z białaczką często chorują. Każde schorzenie, czy to bakteryjne, grzybicze, czy wirusowe, może być w takim stanie śmiertelne. Ale jeśli uda się je zwalczyć, i tak nie pozostaje to bez wpływu na organizm. Infekcja znacząco go wyniszcza, powoduje utratę masy ciała, złe samopoczucie, oraz szybkie męczenie się przez chorego.
Zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego

Istotą rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego jest uogólniona aktywacja krzepnięcia krwi z wytworzeniem dużej ilości fibryny, która, blokując przepływ krwi w mikrokrążeniu i przyczynia się do rozwoju niewydolności wielu narządów. W procesie tworzenia zakrzepów dochodzi do zużycia płytek krwi, fibrynogenu i innych czynników krzepnięcia, objawiającego się skazą krwotoczną . Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz zespołem wtórnym do wielu różnych chorób i stanów klinicznych.

Autor:

Agata Rutkowska

 

Zobacz również opis choroby: Ostra białaczka promielocytowa

Dawcy szpiku kostnego w dalszym ciągu niezbyt liczni

Francuska agencja biomedycyny (Agence de la biomédecine) oraz różnego rodzaju stowarzyszenia poinformowały opinię publiczną, iż mierzą się aktualnie z prawdziwym brakiem szpiku kostnego. Zdaniem tych instytucji, liczba dawców szpiku jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowania chorych dotkniętych białaczką albo... czytaj więcej

Objawy raka krwi

Rak krwi, inaczej białaczka, jest to nowotworowa choroba układu krwiotwórczego, która charakteryzuje się zwiększoną ilością, niezdolnych do pełnienia żadnych funkcji, białych krwinek. Łacińska nazwa tej choroby leukemia oznacza dosłownie białą krew, stąd też nazwa białaczka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy