Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nowotworów złośliwych oka

Nowotwory złośliwe oka zdarzają się dość rzadko. Nie są one tak powszechne jak te dotyczące innych obszarów ciała, takich jak piersi czy skóry. Bardzo często pacjent, którego dotknął jeden ze złośliwych nowotworów oka umiera.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory złośliwe oka


Oponiak osłonek nerwu wzrokowego


Jest to rzadki nowotwór wywodzący się z komórek pajęczynówki nerwu wzrokowego. Choroba stanowi około 2% guzów oczodołu i 1-2% wszystkich oponiaków. Nowotwór dotyczy głównie osób będących w średnim wieku, najczęściej wykrywa się je u kobiet będących po 40. roku życia oraz mężczyzn, którzy ukończyli 35. lat.

Odnotowano jednak również przypadki, w których oponiak dotknął 3-letnie dziecko, a także osoby starsze. Wiek zachorowania stanowi więc szeroką granicę – od 3 do 80 lat.

Nieco częściej nowotwór wykrywa się w przypadku kobiet, niż mężczyzn (61%).

Objawy towarzyszące oponiakowi osłonek nerwu wzrokowego, określa się jako triadę objawów Hoyta-Spencera. Jest to przede wszystkim stopniowa utrata wzroku, zanik tarczy nerwu wzrokowego, a także przeciek siatkówkowo-rzęskowy.

Glejak nerwu wzrokowego


Jest to nowotwór złośliwy dotyczący przedniego odcinka drogi wzrokowej. Najczęściej występuje pod postacią gwiaździaków włosowatokomórkowych, czyli gąbczaków. Ten rodzaj nowotworu wykrywany jest stosunkowo rzadko, stanowi bowiem jedynie 1-1,7% wszystkich glejaków. Jeżeli już się pojawi, najczęściej dzieje się to w przypadku dzieci i osób będących poniżej 20 roku życia – stanowią one aż 90% zachorowań.

Objawy glejaka nerwu wzrokowego to: postępująca utrata wzroku, zanik nerwu wzrokowego, oczopląs, zespół nadciśnienia śródczaszkowego oraz zaburzenia podwzgórzowe.

Rak skóry powiek

Kolejny nowotwór złośliwy dotyczący oka, również występujący bardzo rzadko. Wywodzi się on ze skóry otaczającej oko, bardzo szybko zajmuje inne organy, a następnie doprowadza do zniszczenia gałki ocznej. Najczęściej rozwija się w przypadku osób starszych.

Nowotwór przyjmuje postać płaskiego i bezbolesnego guzka o cielistym zabarwieniu, który stopniowo ulega powiększeniu. Z czasem w środkowej części guzka można zaobserwować pojawienie się małego strupka, który na skutek prób usunięcia zaczyna krwawić. Często dochodzi do rozprzestrzenienia się guza na skórę policzka lub spojówkę.

Czerniak złośliwy

Czerniak to wyjątkowo złośliwy nowotwór skóry, który również może dotyczyć oka. Stanowi on około 2% wszystkich zachorowalności na nowotwór oka. Największa zachorowalność na czerniaka notowana jest w Australii, obecnie wynosi 28,9:100 000 u mężczyzn i 25,3:100 000 u kobiet.

Choroba ujawnia się dopiero po dłuższym okresie czasu, wcześniej nie dając żadnych objawów. Wówczas pojawiają się ubytki pola widzenia oraz ostrości wzroku.

Siatkówczak


Jest to najczęstszy wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy oka u dzieci. Średni wiek rozpoznania choroby wynosi 1 rok. Według statystyk, częstotliwość zapadania na ten nowotwór jest najwyższa w Holandii, Anglii, USA i Niemczech. Najrzadziej natomiast choroba występuje w Japonii, Południowej Afryce oraz w Irlandii.

Najwcześniej pojawiają się takie objawy jak leukokoria (biały refleks źreniczny) i zez. Następnie można zaobserwować jaskrę, ból, zaczerwienienie, pogorszenie widzenia, różnobarwność tęczówek, jednostronne poszerzenie źrenicy i wylew krwi do komory przedniej. Rzadziej pojawiają się białe plamki na tęczówce czy utrata łaknienia.

Guz gruczołu łzowego

Nowotwór ten występuje bardzo rzadko, ale charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Objawy to brzęk okolic oka oraz wytrzeszcz (część oczodołowa).

Zobacz również opis choroby: Nowotwory złośliwe oka

Najczęstsze nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce

Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gwałtownie zwiększa się z wiekiem. W związku z tym, że społeczeństwo starzeje się, przybywa ludzi w starszym wieku, obserwuje się wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz wzrost liczby umieralności z powodu chorób nowotworowych. Wśród polskich mężczyzn nadal najczęstszym nowotw... czytaj więcej

Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce

Nowotwory złośliwe to groźne choroby, które są główną przyczyną przedwczesnej umieralności. Współczesna medycyna daje jednak sporo możliwości profilaktycznych, które pozwalają kobietom uniknąć choroby nowotworowej lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Dotyczy to szczególnie typowych dla kobiecych nowotworów, jak rak piersi ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy