Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nowotworów serca

Nowotwór złośliwy serca rozwija się zwykle pierwotnie w sercu lub stanowi przerzut innego nowotworu do serca. W większości przypadków występują nowotwory niezłośliwe np. śluzaki i włókniaki. Pacjent ze złośliwym rakiem ma złe rokowania, najczęściej umiera w ciągu roku od jego rozpoznania.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory serca

Objawy nowotworów serca mogą być bardzo różne. Występują nawet takie, które pozornie nie są związane z sercem, a mimo to są objawem nowotworu. Najczęściej jednak objawy przypominają symptomy choroby tego narządu.

Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, nieregularny rytm serca, spłycenie oddechu i zmęczenie, a także kaszel podbarwiony krwią i gorączka. Mniej charakterystyczne objawy to : spadek wagi, zmiany skórne, obrzęk kostek i stóp, duszność i kołatanie serca.

Diagnoza nowotworu serca stawiana jest głównie w oparciu o techniki obrazowe takie jak echokardiografia, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Tego rodzaju nowotwory wiążą się z różnymi powikłaniami np. udarami mózgu, zaburzeniami rytmu serca. To czas wykrycia decyduje o rokowaniach pacjenta. Dlatego przy wystąpieniu objawów należy udać się do lekarza chociażby pierwszego kontaktu, a on skieruje nas odpowiedniego specjalisty. Żadnego z objawów nie wolno lekceważyć.

Niestety w przypadku nowotworów złośliwych stosuje się tylko leczenie objawowe i paliatywne. Takich pacjentów zaprasza się również często do badań nad nowymi lekami zwalczającymi ten typ nowotworu, jest to dla nich duża szansa, bo leki mogą zapewnić im kolejne lata życia.

Nowotwory mimo postępu badań diagnostycznych nadal są wykrywane zbyt późno, co zdecydowanie zmniejsza szanse na wyleczenie i zapobieganie powikłaniom. Podczas badania kardiologicznego mogą zostać wykryte również inne dolegliwości, które nie leczone mogą doprowadzić do nowotworu serca .

Ten rodzaj nowotworu występuje rzadko jednak nie zmienia to faktu, że robienie profilaktycznych badań pod tym kątem możemy odłożyć na bok, monitorując stan naszego zdrowia zapobiegamy rozwijaniu się nie tylko nowotworom, ale również wielu innym chorobom. Czas diagnozy okazuje się niekiedy kluczowy, a w tym właśnie przypadku tak właśnie jest. Nie bagatelizujmy więc objawów i zadbajmy o swoje zdrowie, nie zwlekając zbyt długo.

Autor:

Marta Kleszowska

Zobacz również opis choroby: Nowotwory serca

Objawy serca sportowca

Serce sportowca najczęściej dotyka młodych sportowców, którzy często nie są świadomi zagrożenia, jakie ta choroba stwarza. Przerost lewej komory serca w przyszłości może poważnie zagrozić, nie tylko karierze ale i życiu sportowca. Samemu nie jest łatwo zdiagnozować zagrożenie, dlatego warto znać objawy tej choroby. Gdy któreś z... czytaj więcej

Objawy nowotworu złośliwego serca

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in.  naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy