Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nieziarnicznych chłoniaków złośliwych

Chłoniaki nieziarniczne złośliwe należą do grupy nowotworów wywodzących się z niedojrzałych komórek limfoidalnych położonych poza szpikiem kostnym, głównie z tkankach chłonnych (stąd też nazwa). Najczęściej pojawiają się w organizmach dziecięcych, a także u ludzi starszych.

Zobacz również opis choroby: Nieziarnicze chłoniaki złośliwe


Następuje ich prędki rozwój, w szybkim tempie powstają również przerzuty. Mogą umiejscawiać się w różnych obszarach organizmu. Choroba ma związek z płcią ? częściej chorują na nią mali chłopcy (choroba dotyczy 5-7% wszystkich nowotworów dziecięcych) i dojrzali mężczyźni.

Chłoniaki dzieli się na chłoniaki typu B ? o mniejszej złośliwości oraz chłoniaki typu T ? o większej złośliwości. Przyczyna powstawania i rozwoju chłoniaków nie jest dokładnie znana.

Objawy chłoniaków


Chłoniami złośliwe są nowotworami o bardzo zróżnicowanych i niespecyficznych objawach, szczególnie we wstępnej fazie choroby. Nie mniej jednak należy dokładać wszelkich starań, aby ją zdiagnozować. Wytyczne dotyczące objawów pozwolą na prawidłowe rozpoznanie choroby.

Symptomy choroby uzależnione są również od umiejscowienia nowotworu.  Ogólne (tzw. B-symptoms) to: podwyższona temperatura ciała (gorączka utrzymuje się dłużej niż tydzień), utrata wagi ciał, pocenie nocne oraz ogólne osłabienie, niewytłumaczalne swędzenie skóry.

Pierwotne objawy sygnalizowane w chorobie to:

  • niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. Węzły powiększają się powoli przekraczając średnicę 2cm. Skóra wokół nich jest niezmieniona. W bezpośredniej okolicy głównej masy węzłowej napotyka się mniejsze skupiska lub mniej powiększone pojedyncze węzły chłonne. Duża masa powiększonych węzłów w okolicy śródpiersia może powodować zespół żyły głównej górnej i pojawianie się płynu w opłucnej. Może wystąpić zajęcie węzłów chłonnych zaotrzewnowej. Nacieki z tych okolic mogą wnikać do kanału kręgowego, powodując przy tym ucisk rdzenia lub kanałów nerwowych.
  • gdy nowotwór zlokalizowany jest w klatce piersiowej (najczęściej w śródpiersiu) występują duszności i/lub kaszel;
  • w przypadku chłoniaka limfoblastycznego lub limfocytarnego pojawiają się zaburzenia morfologii krwi. Zajmowany jest wówczas szpik kostny, a objawami są: niedokrwistość, małopłytkowość i zwiększoną leukocytozą;
  • chłoniak złośliwy jamy brzusznej ? najczęściej nacieki nowotworowe pojawiają się na śledzionie lub wątrobie. Występuje wówczas powiększenie węzłów chłonnych jamy brzusznej, silne bóle brzucha spowodowane powiększeniem się opanowanych prze chłoniak narządów. Ponadto może dojść do żółtaczki, krwawienia z przewodu pokarmowego lub zaparć. Warto dodać, że ten rodzaj nowotworu często występuje z chłoniakiem pierścienia gardłowego Waldeyera (jama nosowo-gardlowa, okolice ślinianek, podstawa języka);
  • chłoniakowi w mózgu towarzyszą bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, zmiany osobowości, napady padaczkowe, stany lękowe, omamy.


Najistotniejsze jest reagowanie na ogólne, powyżej opisane, objawy. Podczas diagnozy konieczne jest jednak wykluczenie innych chorób i dolegliwości związanych z tymi symptomami. Dzięki określeniu objawów możliwa jest właściwa diagnoza. Rozpoznanie nieziarniczego chłoniaka złośliwego opiera się na podstawie badania patomorfologicznego węzła chłonnego, immunocytochemicznego, cytogenetycznego i molekularnego. Następnie wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej, jamy brzusznej, głowy i szyi, rezonansu magnetycznego ośrodkowego układu nerwowego i biopsji szpiku kostnego.

Autor:

Karolina Wrona

Zobacz również opis choroby: Nieziarnicze chłoniaki złośliwe

Objawy zapalenia węzłów chłonnych

Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu odporności organizmu na choroby. W wyniku infekcji czy to wirusowej, czy bakteryjnej, czy grzybiczej może dojść do zapalenia węzłów chłonnych. Warto znać jego objawy, gdyż w przypadku jego wystąpienia konieczne jest zgłoszenie sie do lekarza.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia węzłów chłonnych

Zapalenie węzłów chłonnych może być wywołane przez różne drobnoustroje - bakterie, wirusy, pierwotniaki, riketsje i grzyby. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy