Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nowotworów niezłośliwych gardła

Nowotwory niezłośliwe gardła są łagodnymi zmianami nowotworowymi. Jednym z nich są brodawczaki, a ich nazwa pochodzi od formy, jaką przyjmują.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory niezłośliwe gardła

Brodawczaki lokalizuje się najczęściej w okolicach górnego odcinka przewodu pokarmowego (gardła) lub też układu oddechowego (krtań). Brodawczaki stwierdza się także w jamie nosowej oraz rzadziej – w pęcherzu moczowym i w miedniczce nerkowej. Bardzo rzadko odnotowuje się przypadki osób cierpiących na ten rodzaj nowotworu.

Innym nowotworem niezłośliwym nosogardła jest naczyniakowłókniak, który rozwija się w jamie nosowo-gardłowej. Może również wnikać do zatok przynosowych.

Nowotwór nosogardła występuje bardzo rzadko – w Polsce odnotowuje się około 150 przypadków w ciągu roku. Choroba rozwija się najczęściej u chłopców i młodych mężczyzn.

Jakie są objawy?

Nowotwory gardła przejawiające łagodny charakter przyjmują formę guzków o zróżnicowanej wielkości i strukturze.
Brodawczak to nowotwór nabłonkowy, o delikatnych, wiotkich wyroślach i cienkiej szypule.

Wyglądem przypomina płaskie, zróżnicowane wielkością guzki. Rośnie on na powierzchni jamy ustnej lub błon śluzowych, którymi jest również pokryty.

Brodawczaki przypominają niewielkie grona. Utworzone są z tworów brodawkowatych i łatwo dochodzi do ich krwawienia. Nowotwór prowadzi czasami do do niedrożności nosa lub uszczerbku słuchu.

Włókniak młodzieńczy nosogardła występuje w postaci twardego guza o płatowej budowie. O jego pojawieniu się świadczy przede wszystkim niedrożność z nosa.

Ponadto mogą się pojawić zburzenia ze strony wentylacji ucha, co prowadzi do jednostronnego niedosłuchu. O rozwoju nowotworu informują również inne objawy, takie jak ropny wyciek z nosa, fetor ust czy masywne krwawienie z nosa.

Mogą pojawić się oznaki, które będą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, tj. nosowa moda, trudności z przełykaniem pokarmów oraz niewyraźna mowa.

Co więcej, czasami można zaobserwować symptomy na podłożu neurologicznym – zlokalizowane głęboko bóle głowy oraz porażenie nerwów czaszkowych. Naczyniowłókniach charakteryzuje się również sporą tendencją do krwawienia.

Dla obu rodzajów nowotworów wspólnym objawem jest ból oczu. Występuje on jednak niezwykle rzadko.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory niezłośliwe gardła

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Objawy przewlekłego nieżytu gardła

Nieżyt gardła, nazywany inaczej ostrym zapaleniem błony śluzowej. To choroba laryngologiczna, która w zależności od czynników przebiega w różnej postaci. Najczęściej wywołują ją infekcje wirusowe (70-90% przypadków) oraz bakteryjne (10-30%), które w szczególności dotykają osoby ze większoną ... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy