Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nerczaka zarodkowego

Inne nazwy objawów choroby: Objawy Guza Wilmsa; Objawy Nephroblastomy; Objawy nerczaka płodowego;

Przebieg i objawy guza Wilmsa są bardzo nietypowe. Wszystko dlatego, że guz rozwija się bardzo szybko w organizmie, powodując liczne przerzuty, a same objawy pojawiają się dosyć późno w stosunku do tempa jego rozwoju.

Zobacz również opis choroby: Nerczak Zarodkowy

Objawy Guza Wilmsa

Nowotwór ten atakuje dzieci, głównie do 5 roku życia. Przed wystąpieniem pierwszych objawów, stan dziecka może wydawać się bardzo dobry. Jednak, gdy pojawią się pierwsze objawy, możliwe jest już wystąpienie przerzutów na inne narządy organizmu dziecka, na przykład na płuca. Rozwój guza jest bardzo dynamiczny i szybko przerzuca się na inne narządy, jednak trudno go zdiagnozować we wczesnym etapie. Jego rozrost może spowodować nawet przebicie otrzewnej, co spowodować może również jej zapalenie. W przypadku tego nowotworu jest kilka objawów, które są specyficzne i dzięki nim można postawić przypuszczalną diagnozę, a takimi objawami mogą być:

 • powiększenie obwodu brzucha,
 • nasilające się bóle brzucha,
 • wyczuwalny w połowie przypadków duży guz w jamie brzusznej,
 • nawracające zakażenia układy moczowego,
 • nasilające się bóle brzucha,
 • objawy niedrożnościowe,
 • krwiomocz.

Innymi mniej specyficznymi objawami, mogą być:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • osłabienie organizmu dziecka,
 • wymioty,
 • bóle brzucha,
 • obfite i częste pocenie się dziecka na brzuchu oraz plecach.

Leczenie Guza Wilmsa

Nowotwór w zdecydowanej części przypadków jest uleczalny. Niestety, niejednokrotnie te zabiegi są bardzo różnorodne i skomplikowane. Pierwszym krokiem jest wykonanie chemioterapii, której zadaniem jest zmniejszenie obwodu i objętości guza. Nowotwór atakuje nerki, a potem dokonuje przerzutów, więc najważniejszym krokiem jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu zmniejszonego guza po chemioterapii wraz z nerką. Po operacji, narząd wraz z guzem oddawany jest do laboratorium, a następnie badany histopatologicznie. Występują również przypadki, w których całkowite usunięcie guza jest niemożliwe. W takich sytuacjach, po zabiegu chirurgicznym stosowana jest radioterapia, która skutecznie pomaga wyeliminować pozostałości nowotworu. Czasem stosowane jest również leczenie wzmacniające, polegające na przyjmowaniu antybiotyków.

Zobacz również opis choroby: Nerczak Zarodkowy

Objawy Nephroblastomy

Przebieg i objawy guza Wilmsa są bardzo nietypowe. Wszystko dlatego, że guz rozwija się bardzo szybko w organizmie, powodując liczne przerzuty, a same objawy pojawiają się dosyć późno w stosunku do tempa jego rozwoju. czytaj więcej

Objawy zapalenia nerek u dzieci

Nerki to niezwykle istotny narząd w każdym organizmie. Są naturalnymi filtrami krwi, które przywracają równowagę naszego środowiska wewnętrznego. Lubią chorować, dlatego by uniknąć wszelkich groźnych powikłań, musimy jak najszybciej podjąć prawidłowe leczenie objawów.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy