Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nasieniaka

Jednym z pierwszych objawow nasieniaka jest guz lub zgrubienie w obrębie jądra, powiększenie całej gonady, rzadziej występuje natomiast ból jądra. Niestety jak w przypadku wielu innych nowotworów, wczesne objawy mogą być mylnie intepretowane.

Zobacz również opis choroby: Nasieniak

Wielu chorych traktuje, np. powiększenie jądra jako stan zapalny bądź krwiak po przebytym urazie, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy zanim dojdzie do rozwoju choroby. Istotny jest fakt, iż większość guzów jądra (ponad 95%) ma charakter złośliwy.

Odwlekanie odpowiednich badań może pozbawić pacjenta jedynych szans na wyleczenie. Dlatego warto pamiętać o następujących objawach, które błędnie rozpoznane, mogą opóźnić rozpoznanie choroby:
  • krwiak w okolicach moszny tworzy się momentalnie (górna granica to kilka godzin) po urazie i jest bardzo bolesny. Jeżeli dochodzi do powiększenia jądra po wielu dniach lub nawet tygodniach po urazie i w dodatku zmiana jest niebolesna to najprawdopodobniej jest to guz nowotworowy i nie należy do bagatelizować;
  • zapalenie jednego jądra występuje niezwykle rzadko. Jeżeli już występuje to, najczęściej dotyczy obu gonad (jak np. w wyniku zachorowania na świnkę). Jest to schorzenie bardzo bolesna. Występowanie jednostronnego i  niebolesnego „zapalenie jądra” jest więc najprawdopodobniej złośliwym nowotworem;
  • rzadko zdarza się, aby przepuklina pachwinowa sięgała aż do moszny;  „Przepuklina”, która pojawia więc więc w krótkim czasie i  zlokalizowana jest w worku mosznowym, to najprawdopodobniej guz jądra.

Nawet najmniej wyczuwalna zmiana w obrębie moszny, która wzbudza nasze podejrzenia, powinna skłonić nas do wykonania USG jąder. Badanie pozwala bowiem na zdiagnozowanie złośliwych nowotworów jądra z prawie 100% czułością.

Zdarzają się jednak sytuacje, że guz jądra jest jeszcze niewielki, a więc może nie jest w danym momencie wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, a mimo to pojawiły się już przerzuty, np. do węzłów chłonnych czy innych narządów.

Przerzuty w pierwszej kolejności lokalizują się w węzłach chłonnych okołoaortalnych i nerkowych, położonych głęboko w jamie brzusznej w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej. Kolejnymi miejscami atakowanymi przez nasieniaka są węzły chłonne położone w śródpiersiu i płucach. W takim przypadku początkowe objawy choroby to m.in.:
  • ból brzucha;
  • długotrwałe „bóle krzyża”, spowodowany uciskaniem powiększonych węzłów chłonnych na korzenie nerwów rdzeniowych;
  • kaszel i duszność, bardzo często połączony z krwiopluciem, spowodowanym obecnością przerzutów w płucach;
  • powiększenie również innych grup węzłowych np. węzłów podobojczykowych, szyjnych, bądź w śródpiersiu.
W sytuacji, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium wystąpić może ginekomastia, która związana jest z wydzielaniem dużych ilości hCG.

Głównym i najistotniejszym badaniem, dzięki któremu można wykryć nasieniaka jest co prawda badanie USG. Pomocne może okazać się również wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy oraz  RTG lub tomografię klatki piersiowej. Ponadto praktykuje się również oznaczanie stężenia tzw. markerów nowotworowych w surowicy krwi..

Zobacz również opis choroby: Nasieniak

Objawy raka jądra

Rak jądra jest chorobą dotykającą mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Mimo jego niskiego procentu występowania w stosunku z innymi nowotworami, jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Jego rozwój może zacząć się nawet po 15 roku życia młodego mężczyzny!... czytaj więcej

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy