Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy mięsaka prążkowanokomórkowego

Objawy są bardzo silnie uzależnione od ogniska pierwotnego, jednak zazwyczaj głównym symptomem jest silny ból w obrębie guza. Przejawy choroby są bardzo gwałtowne i szybkie – w ciągu zaledwie dwóch do pięciu tygodniu objawy kliniczne są wyraźnie widoczne.

Zobacz również opis choroby: Mięsak prążkowanokomórkowy

Oczodoły

Przede wszystkimi dominuje jednostronny wytrzeszcz oczu z towarzyszącym przemieszczaniem gałki ocznej. Dodatkowo może spowodować podwójne widzenie, obrzęk powiek i spojówek, opadanie powieki przy jednoczesnym ogólnym pogorszeniem wzroku.

Ucho środkowe

Ucho środkowe silnie jest związane z nerwami czaszkowymi typu VII i VIII, czyli nerwem przedsionkowo – ślimakowym i nerwem twarzowym, więc objawy pojawienia się guza w uchu środkowym są identyczne jak objawy zajęcia obwodowego właśnie tych nerwów. Dodatkowo występuje ogólny obrzęk ucha i towarzyszące mu wycieki z niego. We wziernikowaniu ucha są widoczne polipowate masy guza w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jama nosowo – gardłowa


Głównymi objawami są: niedrożność nosa, występujące krwawienie z nosa, trudności podczas przełykania oraz tzw. mowa nosowa

Układ moczowo – płciowy

Bardzo często występuje krwawienie w kilku postaciach: krwiomocz, krwinkomocz lub krwawienie z moczowo – płciowych. Przede wszystkim można zauważyć widoczne guzki – u kobiet  widoczne masy guza wychodzące z przedsionka pochwy lub poprzez namacalne badanie powłoki brzucha lub badanie per rectum. Występują również takie symptomy jak trudność z utrzymaniem moczu lub przeciwnie – nietrzymanie moczu oraz problemy z zaparciami i nietrzymaniem stolca.

W przypadku tułowia i kończyn są widoczne występujące guzy lub bóle stawowe.

Diagnoza – sposoby i możliwości

Przede wszystkim ważne jest zdiagnozowanie ogniska pierwotnego powstania guza. Od tego zależy dostosowanie sposobów diagnozy dokładnego miejsca i rozmiarów guza oraz decyzja jakie kroki podjąć w celu walki z nowotworem. 

Istnieje kilka skutecznych  sposobów diagnozy jednak, każdy z nich jest stosowany w zależności od miejsca występowania mięsaka i jego wielkości.
  • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – metoda nieinwazyjna, nie wymagająca używania niebezpiecznych promieni rentgenowskich; bardzo przydatna do badania zmian chorobowych w tkankach i miejscach zasłoniętych kośćmi; można analizować całe ciało, jednak najczęściej bada się mózg, serce i mięśnie
  • tomografia komputerowa – podstawowa metoda badawcza pozwalająca odkryć zmiany śródczaszkowe
  • badanie ultrasonogrfaficzne – USG
  • cystografia mikcyjna – stosowania w badaniu układu moczowego
  • biopsja szpiku kostnego

Autor:

Ewelina Undas

Zobacz również opis choroby: Mięsak prążkowanokomórkowy

Objawy polipów nosa

Polipy nosa są reakcją błony śluzowej nosa na różnego rodzaju drażniące czynniki. Wymienia się tutaj najczęściej alergeny i infekcje. Polipy nosa mają tendencję do nawrotów. Najczęściej pojawiają się obustronnie. Dochodzi do rozrastania się drażnionej błony śluzowej, w efekcie czego tworzą się workowate uwypuklen... czytaj więcej

Nagłe przeszywające gwałtowne bóle i guz w obrębie odbytu

Bóle w obrębie odbytu towarzyszą wielu schorzeniom. Jednak, kiedy ból pojawia się nagle i dodatkowo w odbycie da się wyczuć guz, który nie krwawi i nie daje się przemieścić, to wtedy oznaczać to może zakrzep splotu żylnego okołoodbytniczego.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy