Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy mięsaka kościopochodnego

Mięsak kościopochodny to trudna do wyleczenia choroba, która występuje pod postacią złośliwego nowotworu tkanki kostnej.

Zobacz również opis choroby: Mięsak kościopochodny

Schorzenie to jest dość częste wśród osób, które dotknięte zostały jakąkolwiek odmianą nowotworu kości. Inne nazwy mięsaka kościopochodnego to kostniakomięsak oraz osteosarkoma.

Według statystyk lekarze wykrywają chorobę przede wszystkim wśród osób będących w fazie wzrostu – mięsak kościopochodny dotyczy  więc w największej ilości dzieci. Wiąże się to z tym, że choroba zazwyczaj rozwija się z komórek tworzących kość.

Co więcej, lekarze zaobserwowali znacznie większą liczbę nowotworów, które objawiły się u chłopców niż u dziewcząt.

Schorzenie jest również raczej rozpoznawalne u pacjentów będących w wieku od 10 do 24 lat, jednak mięsak kościopochodny nie jest wyłącznie chorobą dzieci oraz młodzieży i może wystąpić również zarówno u osób będących wieku przedszkolnym jak i tych, którzy przekroczyli już 70 lat.

Jakie są objawy choroby?


Mięsak kościopochodny charakteryzuje się oznakami, które mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy (raczej nie dłużej), zanim pacjent zdecyduje się udać  po pomoc lekarską. Wiąże się to z faktem, że chory najczęściej w ogóle nie zdaje sobie sprawy z pojawienia się nowotworu i ignoruje symptomy.

Najbardziej charakterystycznymi objawami dla choroby jest silny ból, który dotyczy chorych kości oraz stawów. Ból związany z osteosarcoma nasila się podczas wykonywania aktywności fizycznej, może również czasami wybudzać ze snu.

Ponadto lekarze do najczęściej pojawiających się oznak dodają wystąpienie obrzęku zlokalizowanego zazwyczaj w okolicach kolana (kość udowa, piszczelowa) lub barku(kość ramienna).

W przypadku jeżeli choroba dotyczy stawu (barkowego lub kolanowego), może dojść do ograniczenia jego ruchomości. Jeżeli natomiast nowotwór objął jedną z kończyn dolnych, często pojawia się utykanie.

Raczej rzadko w okolicy chorego miejsca można wyczuć mały ”guzek”, ale takie przypadki również zostały odnotowane.

Czasami mięsak kościopochodny może doprowadzić do powstawania tzw. złamań patologicznych. Wynika to z osłabionej przez nowotwór struktury, przez co kości mogą łatwiej ulegać złamaniom, nawet pod wypływem małej siły, która nie uszkodziłaby zdrowej kości.

Tylko w przypadkach niektórych pacjentów dochodzi do rozwinięcia się objawów związanych z ewentualnymi przerzutami nowotworu. Są to miedzy innymi: duszności i krwioplucie, które wykazują lokalizację przerzutów do płuc. Jeżeli się jednak nie pojawią, zazwyczaj świadczy to o tym, że nowotwór zajął daną kość dość masywnie.




Zobacz również opis choroby: Mięsak kościopochodny

Objawy złamań kości podudzia

Złamanie kości podudzia pojawia się najczęściej w związku z bezpośrednim urazem. Jednak przyczyną schorzenia mogą być również urazy pośrednie. Podudzie jest złożone z kości strzałkowej i piszczelowej. W wyniku złamania podudzia z reguły dochodzi do uszkodzenia obu kości.... czytaj więcej

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy