Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy międzbłoniaka opłucnej

Międzybłoniak opłucnej jest złośliwym nowotworem, który wywodzi się  z komórek błony wyściełającej jamę opłucnową.

Zobacz również opis choroby: Międzybłoniak opłucnej

Jest to choroba wykrywana przez lekarzy stosunkowo rzadko, według statystyk zachorowalność to 1 chory na 120 000 przypadków. W Polsce międzybłoniak opłucnej nie jest bardzo rozpowszechniony – do tej pory odnotowano około 100 osób borykających się z tego rodzaju nowotworem.

Znacznie częściej choroba dotyka mężczyzn niż kobiety. Szacuje się, że nowotwór wykrywany jest nawet 5 razy częściej w przypadku mężczyzn.

Najbardziej narażone są osoby będące w wieku od 35 do 45 lat i pracujące w zakładach wytwarzających lub przetwarzających azbest. W grupie ryzyka są również mężczyźni wykonujący pracę jako stoczniowcy, kolejarze, mechanicy pojazdów samochodowych lub pracownicy przemysłu budowlanego i grzewczego.

Rozpoznania choroby dokonuje się zwykle wiele lat po jej rozpoczęciu, średni wiek osoby chorej wynosi wówczas około 60 lat.

Jakie są objawy choroby?

Mimo narażenia na działanie azbestu w wieku od  35 do 45 lat, pierwsze objawy mogą pojawić się stosunkowo późno, bo dopiero w 50-60 roku życia.

Niezależnie jednak od wieku w jakim międzybłoniak opłucnej da o sobie znać, głównym objawem klinicznym jest ból w klatce piersiowej spowodowany nagromadzeniem płynu w opłucnej.

Towarzyszyć mu może dolegliwośc bardzo utrudniająca funkcjonowanie – duszności.

Ponadto lekarzy obserwują o u chorego zmagającego się z międzybloniakiem opłucnej takie symptomy jak obrzęk klatki piersiowej wynikający z nagromadzenia się płynu w jamie opłucnej, kaszel  oraz rzężenie podczas oddychania.

Istnieje również możliwość rozprzestrzenienia się nowotworu poza mesothelium, czyli w obręb innych części ciała. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska, obserwuje się inne kolejne objawy związane z jamą ustną, takie jak krwioplucie oraz problemy z połykaniem. Co więcej może pojawić się obrzęk szyi i twarzy.

Nierzadko chorobie towarzyszy utrata wagi, niedokrwistość i wysoka gorączka, co z kolei wiąże się z ogólnym osłabieniem i spadkiem wydolności organizmu. W bardziej zaawansowanych stadiach obserwuje się zniekształcenie i unieruchomienie klatki piersiowej po stronie guza.

Zobacz również opis choroby: Międzybłoniak opłucnej

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi. czytaj więcej

Rak: macierzyste komórki nowotworowe u podstaw szczepionki

Szczepionka przeciwko macierzystym komórkom nowotworowym, czyli tym, które najmocniej opierają się klasycznym terapiom, została przetestowana na myszach, w dodatku z sukcesem. Kiedy tylko szczepionka została podana, pojawiła się odpowiedź odpornościowa, a organizm nabył zdolność uwalniania się od specyficznych komór... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy