Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kostniaka kostninowego

Kostniak kostninowy występuje najczęściej w trzonach kości długich i czaszki, spotykany w kościach miednicy, łopatki, ramion. Charakteryzuje się on bólem nasilającym się po wysiłku fizycznym, jak również bólami nocnymi i porannymi. Dolegliwości bólowe często ustępują po zażyciu leków z grupy NLPZ.

Zobacz również opis choroby: Kostniak kostninowy

Najbardziej typowym objawem raka kości jest po prostu ból kości. U osób starszych taki ból może być mylnie rozpoznany, jako zapalenie stawów. Początkowo nie jest to ciągły ból, kilkakrotnie pojawia się i znika. Zazwyczaj zaostrza się w nocy lub przy zwiększonym obciążeniu kości. W miarę zwiększania się raka, ból staje się nie do zniesienia i nie przechodzi. Jeśli jest to objaw raka kości, leki przeciwbólowe nie będą w stanie go złagodzić.

Oprócz bólu i kruchości kości zauważa się również zaczerwienienie oraz zauważalne guzki i zgrubienia nad obszarem objętym chorobą. Pojawia się szczególnie, jeśli nowotwór zaatakuje okolice stawów. Może się pojawić w momencie, kiedy nowotwór zwiększa objętość, co oznacza, że może być za późno na wyleczenie.

Do innych, mniej charakterystycznych objawów kostniaka kostninowego należą m.in.:
  • Wysoka temperatura,
  • Intensywne pocenie się (zazwyczaj nocne),
  • Zmęczenie i osłabienie,
  • Anemia,
  • Podatność na złamania,
  • Gwałtowny spadek masy ciała.
Powyższe objawy mogą też oznaczać inne choroby np. artretyzm, który może powodować opuchliznę w okolicach stawów. Naciągnięcie mięśnia lub wiązadła może wywołać ból podobny do tego, na jaki skarżą się chorzy na raka kości.

Jednak, bez względu na to, która z tych chorób się objawia, należy zgłosić się do lekarza, który postawi profesjonalną diagnozę.

Autor:

Kinga Setera

Zobacz również opis choroby: Kostniak kostninowy

Objawy nowotworu kości

Jest swoistym paradoksem, że najważniejszym atutem w walce z przerzutami nowotworowymi jest silny ból zaatakowanej rakiem kości. Sygnał ten oznacza, że w kościach zaczyna się dziać coś złego. Każdą osobę zagrożoną przerzutami do kości zaniepokoić powinien ból kręgosłupa i korzonków nerwowych. Wówczas n... czytaj więcej

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy