Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kostniaka kostninowego

Kostniak kostninowy występuje najczęściej w trzonach kości długich i czaszki, spotykany w kościach miednicy, łopatki, ramion. Charakteryzuje się on bólem nasilającym się po wysiłku fizycznym, jak również bólami nocnymi i porannymi. Dolegliwości bólowe często ustępują po zażyciu leków z grupy NLPZ.

Zobacz również opis choroby: Kostniak kostninowy

Najbardziej typowym objawem raka kości jest po prostu ból kości. U osób starszych taki ból może być mylnie rozpoznany, jako zapalenie stawów. Początkowo nie jest to ciągły ból, kilkakrotnie pojawia się i znika. Zazwyczaj zaostrza się w nocy lub przy zwiększonym obciążeniu kości. W miarę zwiększania się raka, ból staje się nie do zniesienia i nie przechodzi. Jeśli jest to objaw raka kości, leki przeciwbólowe nie będą w stanie go złagodzić.

Oprócz bólu i kruchości kości zauważa się również zaczerwienienie oraz zauważalne guzki i zgrubienia nad obszarem objętym chorobą. Pojawia się szczególnie, jeśli nowotwór zaatakuje okolice stawów. Może się pojawić w momencie, kiedy nowotwór zwiększa objętość, co oznacza, że może być za późno na wyleczenie.

Do innych, mniej charakterystycznych objawów kostniaka kostninowego należą m.in.:
  • Wysoka temperatura,
  • Intensywne pocenie się (zazwyczaj nocne),
  • Zmęczenie i osłabienie,
  • Anemia,
  • Podatność na złamania,
  • Gwałtowny spadek masy ciała.
Powyższe objawy mogą też oznaczać inne choroby np. artretyzm, który może powodować opuchliznę w okolicach stawów. Naciągnięcie mięśnia lub wiązadła może wywołać ból podobny do tego, na jaki skarżą się chorzy na raka kości.

Jednak, bez względu na to, która z tych chorób się objawia, należy zgłosić się do lekarza, który postawi profesjonalną diagnozę.

Autor:

Kinga Setera

Zobacz również opis choroby: Kostniak kostninowy

Objawy nowotworu kości

Jest swoistym paradoksem, że najważniejszym atutem w walce z przerzutami nowotworowymi jest silny ból zaatakowanej rakiem kości. Sygnał ten oznacza, że w kościach zaczyna się dziać coś złego. Każdą osobę zagrożoną przerzutami do kości zaniepokoić powinien ból kręgosłupa i korzonków nerwowych. Wówczas n... czytaj więcej

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności