Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy jądrzaka

Jądrzak jest nowotworem złośliwym i należy do grupy raków najbardziej podstępnych i przebiegłych. Rozwijający się jądrzak w początkowej fazie nie wykazuje żadnych objawów i jest stosunkowo trudny do wykrycia. W wielu przypadkach wykrycie tego nowotworu jest przypadkowe.

Zobacz również opis choroby: Jądrzak

Rak ten do czasu, w którym nie rozrasta się poza jajniki nie daje jasnych objawów lub są one mało charakterystyczne. Co zaskakujące o chorobie mogą świadczyć przeciągający się brak apetytu czy wzdęcia. Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się niepokojące symptomy (wtedy guz ma już około 7 cm).

Gdy guz osiągnie średnicę od 10 do 15 cm można z łatwością go wyczuć przez powłoki brzuszne. Ponadto powoduje zwiększenie obwodu brzucha. Duża średnica guza może powodować również duszności, żylaki i obrzęk kończyn dolnych. Guz określany jako wole jajnika może wytwarzać hormony tarczycy i powodować objawy charakterystyczne dla jej nadczynności.

Ponad 7 cm zła

Kobiety zaczynają się skarżyć na bardziej skonkretyzowane dolegliwości dopiero, gdy guz osiągnął bardziej zaawansowane stadium. Wtedy do objawów zalicza się: bóle w jamie brzusznej, uczucie pełności brzucha, wzdęcie brzucha, okresowe bóle miednicy. Symptomy te określa się jako maska brzuszna guza jajnika. Ucisk, który powoduje guz na sąsiednie narządy może powodować trudności z oddawaniem moczu i kału.

Około 5-6% raków janika wykazuje czynność hormonalną i wytwarzania estrogenu, który jest powodem nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej trzonu macicy, występowania mięśniaków, . W przypadku jądrzaka mogą również występować inne objawy, takie jak: znaczne obniżenie głosu, nadmiar owłosienia na ciele oraz przerost łechtaczki.

Im szybciej, tym lepiej

Aby jak najszybciej wykryć raka jajnika, każda kobieta powinna minimum raz do roku poddawać się badaniu ginekologicznemu. Jeśli lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone powinien zlecić pacjentce wykonanie bardziej szczegółowego badania jakim jest USG.

Badanie odbywające się przez powłoki brzuszne kobiety pozwala jedynie stwierdzić obecność guza, bardziej dokładne jest USG przezpochwowe, które pozwala stwierdzić czy jest to nowotwór czy może torbiel. Bardzo ważne jest, aby ginekolog upewnił się, czy guz w jajniku nie jest przerzutem z innego narządu np. piersi.

Zmniejszenie ryzyka – możliwe?

Według najnowszych badań ryzyko zachorowania na jądrzaka obniża brak owulacji, dlatego też kobiety stosujące przez minimum 5 lat antykoncepcję hormonalną lub te, które urodziły swoje pierwsze dziecko – rzadziej zapadają na to schorzenie. Lekarze podkreślają również, że guz, który jest umiejscowiony w jednym jajniku zazwyczaj świadczy o łagodnym rodzaju raka, zaś zmiany w obu jajnikach często mają charakter złośliwy.

Autor:

Anna Tumiłowicz

Zobacz również opis choroby: Jądrzak

Objawy raka jajnika

Z rakiem jajnika mamy do czynienia w przypadku obecności komórek nowotworowych w jednych lub dwóch jajnikach. Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, z którym najczęściej zmagają się kobiety w okresie około i pomenopauzalnym. Charakterystyczne objawy choroby pojawiają się w późnym stadium zaawansowania, stąd t... czytaj więcej

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy