Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy guza rabdoidalnego

Złośliwy guz rabdoidalny jest bardzo trudny do stwierdzenia lub zaklasyfikowania. Nawet dokładnie badanie nie jest w stanie ocenić z jaką odmianą czy fazą raka mamy do czynienia.

Zobacz również opis choroby: Złośliwy guz rabdoidalny

Niezależnie od lokalizacji wszystkie typy nowotworu mają charakter agresywny, mają bardzo złe rokowania i często występują u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Ważne jest więc, aby dokładnie obserwować noworodki, gdyż to właśnie u nich najczęściej dochodzi do tego typu choroby. W tych małych i nierozwiniętych organizmach rak rozprzestrzenia się stosunkowo szybko i bez problemu atakuje kolejne narządy.

Pochodzenie tego guza nie jest jak do tej pory wyjaśnione, tak samo jak nie określono czy guz typu AT/RT jest tożsamy poza czaszkowym guzem rabdoidalnym. Przypuszcza się jednak, że mutacja INI linii płciowej może predysponować dziecko do tego typu nowotworów.

Były także pewne wzmianki w literaturze dotyczące nowego rozpoznania guza rabdoidalnego, zwane syndromem genu hSNF5/INI1. Odpowiednia analiza DNA może wykluczyć ryzyko nawrotów choroby, lecz nie da się jednoznacznie wskazać jej objawów. Jest to związane z dziedziczeniem pewnego rodzaju genów, ale powód ich aktywowania się nie został jak na razie opisany.

Złośliwy guz rabdoidalny nie wykazuje licznych objawów. Jest bardzo trudny do stwierdzenia i niezwykle groźny, przede wszystkim, gdy występuje u dzieci poniżej 3 roku życia. Ich szanse na przeżycie są wówczas praktycznie znikome. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie jak najczęstszych badań mogących wykazać występowanie guza. Tylko w taki sposób można ochronić się przed rakiem tego typu.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Złośliwy guz rabdoidalny

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice... czytaj więcej

Objawy Nephroblastomy

Przebieg i objawy guza Wilmsa są bardzo nietypowe. Wszystko dlatego, że guz rozwija się bardzo szybko w organizmie, powodując liczne przerzuty, a same objawy pojawiają się dosyć późno w stosunku do tempa jego rozwoju. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności