Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy guza rabdoidalnego

Złośliwy guz rabdoidalny jest bardzo trudny do stwierdzenia lub zaklasyfikowania. Nawet dokładnie badanie nie jest w stanie ocenić z jaką odmianą czy fazą raka mamy do czynienia.

Zobacz również opis choroby: Złośliwy guz rabdoidalny

Niezależnie od lokalizacji wszystkie typy nowotworu mają charakter agresywny, mają bardzo złe rokowania i często występują u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Ważne jest więc, aby dokładnie obserwować noworodki, gdyż to właśnie u nich najczęściej dochodzi do tego typu choroby. W tych małych i nierozwiniętych organizmach rak rozprzestrzenia się stosunkowo szybko i bez problemu atakuje kolejne narządy.

Pochodzenie tego guza nie jest jak do tej pory wyjaśnione, tak samo jak nie określono czy guz typu AT/RT jest tożsamy poza czaszkowym guzem rabdoidalnym. Przypuszcza się jednak, że mutacja INI linii płciowej może predysponować dziecko do tego typu nowotworów.

Były także pewne wzmianki w literaturze dotyczące nowego rozpoznania guza rabdoidalnego, zwane syndromem genu hSNF5/INI1. Odpowiednia analiza DNA może wykluczyć ryzyko nawrotów choroby, lecz nie da się jednoznacznie wskazać jej objawów. Jest to związane z dziedziczeniem pewnego rodzaju genów, ale powód ich aktywowania się nie został jak na razie opisany.

Złośliwy guz rabdoidalny nie wykazuje licznych objawów. Jest bardzo trudny do stwierdzenia i niezwykle groźny, przede wszystkim, gdy występuje u dzieci poniżej 3 roku życia. Ich szanse na przeżycie są wówczas praktycznie znikome. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie jak najczęstszych badań mogących wykazać występowanie guza. Tylko w taki sposób można ochronić się przed rakiem tego typu.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Złośliwy guz rabdoidalny

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice... czytaj więcej

Objawy Nephroblastomy

Przebieg i objawy guza Wilmsa są bardzo nietypowe. Wszystko dlatego, że guz rozwija się bardzo szybko w organizmie, powodując liczne przerzuty, a same objawy pojawiają się dosyć późno w stosunku do tempa jego rozwoju. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy