Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy guza liściastego

Guz liściasty jest nowotworem atakującym piersi. Jego objawy są bardzo trudne do wykrycia, gdyż nie odczuwa się bólu. Diagnoza choroby polega na wykonaniu badań mikroskopowych, więc wyklucza to przypadkowego rozpoznania guza podczas rutynowych badań.

Zobacz również opis choroby: Guz liściasty

Objawy Guza liściastego piersi

Tak jak już zostało wspomniane, objawy guza liściastego są trudne do wykrycia. Ten rodzaj nowotworu jest o tyle specyficzny, że nie występują u niego objawy bólu, co zazwyczaj jest pierwszym symptomem groźnych chorób. Takie podejście jest błędne bo, że nie boli to nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Bardzo ważne są regularne wizyty i badania u specjalisty, ponieważ wczesne wykrycie może skutkować pełnym wyleczeniem. Istnieją jednak pewne charakterystyczne objawy, dzięki którym można rozpoznać guza liściastego, nawet w domu.

Atakuje on pierś, więc tam trzeba szukać objawów. Guz można wyczuć dotykają pierś ręką, będzie to specyficzny twór, który będzie odczuwalnie odgraniczony od pozostałych tkanek. Również sama pierś, bądź jej zaatakowany fragment może wydawać się znacznie cieplejsza od reszty skóry. Dodatkowo, charakterystycznym objawem jest czerwona plama pojawiająca się na piersi. Niestety to jedyne objawy, dlatego ważna jest również znajomość swojego ciała, która umożliwi szybkie rozpoznanie wszelkich zmian.

Przebieg Guza liściastego

Nowotwór rozwija się bardzo szybko. Wystarczy tylko parę tygodni, aby zajął on zdecydowaną powierzchnię piersi, a jego rozmiary były olbrzymie. Na samym początku rozwoju guza, może on sięgać od 2 do 4 centymetrów, jednak w miarę upływu czasu może rozrosnąć się nawet do 40 centymetrów. Bardzo szybko może zostać wykryty głównie przez dotyk. Do jego diagnozy, potrzebne jest wykonanie badań mikroskopowych, które jednocześnie są w stanie określić rodzaj guza oraz jego wielkość. Następnym krokiem jest podjęcie leczenia.

Leczenie nowotworu piersi

Najskuteczniejszym i jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Ta metoda może być skuteczna w 100%, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy guz będzie wcześnie rozpoznany oraz będzie łagodnym rodzajem. Wczesna interwencja jest również ważna, ponieważ guz jest skłonny do przerzutów. Atakuje najczęściej kości lub płuca. Guz wycinany jest również z marginesem, co daje możliwość zapobiegnięcia jego kolejnym nawrotom, choć nie jest to regułą. Zdarzają się przypadki, w których guz nie pojawia się ponownie, a zdarzają i takie, w których nowotwór atakuje ponownie. Jednak te przypadki, występują głównie w przypadku guza liściastego złośliwego. Wszystkie badania i kontrolne wizyty można przeprowadzić u onkologa, czyli specjalisty zajmującym się głównie nowotworami. Wybierze on sposób leczenia, a następnie ustali z pacjentem leczenie wzmacniające po operacji.

Zobacz również opis choroby: Guz liściasty

Objawy brodawczaków piersi

Brodawczak piersi (papilloma intraductale mammae) to łagodny nowotwór, zmiana niezłośliwa, dotykająca przewodów mlecznych piersi. Najczęściej występuje u kobiet między 35. a 55. rokiem życia. Nie zagraża życiu, jednak ze względu na wysokie ryzyko przeobrażenia się nawet w raka piersi, nie powinien być ignorowany.... czytaj więcej

Jedzenie orzechów redukuje ryzyko raka piersi

Badacze amerykańscy z Marshall University odkryli ostatnio, że konsumpcja dwóch garści orzechów dziennie pozwala zmniejszyć w znaczącym stopniu zagrożenie rakiem piersi. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy