Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy guza Pancoasta

Kliniczne objawy guza szczytu płuca (inna nazwa guza Pancoasta) opisał w 1932 r. Henry Pancoast w trakcie swojego wystąpienia na forum American Medical Association. Scharazował on chorobę jako nierozerwalnie związany z destrukcją żeber, zespołem Hornera i zanikiem mięśni kończyny górnej guz.

Zobacz również opis choroby: Guz Pancoasta

W okresie kolejnych 20 lat wszystkie próby chirurgicznego leczenia tego typu schorzeń kończyły się niepowodzeniem i uznano guz Pancoasta za nieoperacyjny. Pod koniec lat osiemdziesiątych uznano, że najskuteczniejszą metodą leczenia guza Pancoasta jest napromienianie z następową resekcją chirurgiczną.

Objawy

Objawy są związane z umiejscowieniem guza w górnym otworze klatki piersiowej w pobliżu ósmego nerwu szyjnego, pierwszego i drugiego nerwu międzyżebrowego, splotu gwiaździstego i pnia współczulnego. Początkowo występują ograniczone, punktowe w okolicy łopatkowej i w ramieniu.

Ból może następnie rozciągać się wzdłuż nerwu łokciowego poniżej stawu łokciowego a nawet do małych palców ręki. Jeśli nacieczony jest splot gwiaździsty i pień współczulny pojawiają się objawy zespółu Hornera i suchość twarzy oraz kończyny górnej. Ból jest często silny i ustępuje jedynie po podaniu narkotycznych środków przeciwbólowych.

Pacjent zwykle podtrzymuje łokieć po stronie guza przeciwstawną ręką w celu zmniejszenia nacisku górnej obręczy barkowej. Mięśnie ręki mogą być słabe i atroficzne a odruch z mięśnia trójgłowego ramienia nieobecny. Jeśli naciek obejmuje również pierwsze i drugie żebro lub krąg to ból jest wielokrotnie nasilony.

Objawy te są charakterystyczne również dla zespołu ciasnoty górnego otworu klatki piersiowej  jak i wypadania tarczy międzykręgowej ("dysku") w związku z czym w początkowej fazie choroby rozpoznanie jest trudne. W celu ustalenia rozpoznania należy wykonać dokładne badanie neurologiczne, elektromiografię.

Badania neurologiczne nerwu łokciowego pozwalają na precyzyjną diagnostykę różnicową. Do najczęstszych objawów należą zatem krótko mówiąc ból w klatce piersiowej, destrukcja żeber, zespół Hornera, uszkodzenie splotu barkowego, suchość twarzy oraz suchość kończyn górnych.

Leczenie

Leczenie, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, opiera się głównie na radioterapii oraz chemioterapii. Jeżeli jednak guzek jest operacyjny, wykonywany jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu jego usunięcie.

Przeciwwskazaniem do tej metody obejmują rozległy naciek nowotworu na splot barkowy, kręgi szyjne lub piersiowe (naciek brzeżny nie jest przeciwwskazaniem), przerzuty odległe, przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia, oraz naciek żyły podobojczykowej.

Oczywiście im wcześniej guz zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyleczenie pacjenta. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należy czym prędzej udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich podejrzeniach.

Autor:

Gabriela Godek


Zobacz również opis choroby: Guz Pancoasta

Nagłe przeszywające gwałtowne bóle i guz w obrębie odbytu

Bóle w obrębie odbytu towarzyszą wielu schorzeniom. Jednak, kiedy ból pojawia się nagle i dodatkowo w odbycie da się wyczuć guz, który nie krwawi i nie daje się przemieścić, to wtedy oznaczać to może zakrzep splotu żylnego okołoodbytniczego.... czytaj więcej

Rak płuc: nowy test oddechowy

Badacze amerykańscy stwierdzają, iż udało im się opracować test oddechowy, który pozwala wykryć raka płuc. Test ten może identyfikować pewien podtyp raka płuc – gruczolakoraka albo płaskonabłonkowego – z precyzją graniczącą z 90%.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy