Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy guza Klatskina

Guz Klatskina jest rodzajem raka dróg żółciowych. Jest to rak wnęki wątroby. Charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, tylko 10 % pacjentów zostaje wyleczonych. Występuje zwykle po 60 roku życia i ponad 60% chorych to mężczyźni. Najczęściej zaobserwowano ten typ guza u mieszkańców Europy oraz Azji.

Zobacz również opis choroby: Guz Klatskina

Objawy jakie występują przy raku dróg żółciowych to przede wszystkim żółtaczka. Dotyczy ona aż 90% chorych. W tracie choroby występuje także świąd skóry. Mogą pojawić się odbarwione stolce. Następuje dyskomfort i ból brzucha oraz spadek masy ciała. Ból brzucha jest określany jako stały, tępy ból w okolicy podżebrowej prawej. Czasami zdarzają się nudności oraz wymioty. Zaobserwowano ból pod prawym łukiem żebrowym.

Objawem klinicznym może być gorączka. Od 25% do 40% pacjentów występuje powiększenie wątroby. U 25% chorych pojawia się powiększony pęcherzyk żółciowy, który podczas badania jest namacalny. Jest to tzw. objaw Courvoisiera, który sugeruje zaawansowany nowotwór w okolicy trzustkowo-dwunastniczej.

Pęcherzyk żółciowy jest zwykle niebolesny. To samo dotyczy żółtaczki. Rak dróg żółciowych objawia się w ten sam sposób co rak wątrobowokomórkowy. Przeważają w nim jednak objawy choleostazy. Jest to zespół klinicznych i biochemicznych objawów, które zostały wywołane różnymi czynnikami. Prowadzą one do zatrzymania odpływu żółci. Mogą także spowodować upośledzenie czynności wydzielniczej wątroby.

Choleostaza jest często wyjaśniana jako zastój żółci. Żółć posiada obniżona syntezę, a co za tym idzie następuje jej sekrecja do dwunastnicy. Ten objaw jest uważany za jeden z najważniejszych objawów dotyczących nowotworów wątrobowych dróg żółciowych.

Guz Klatskina może być także wyczuwalny w trakcie badania brzucha rękoma. Znajduje się w prawym podżebrzu. Nie musi być bolesny.

Choroba ma przebieg podstępny. Na wczesnym etapie rozwoju rak dróg żółciowych ma mało charakterystyczne objawy. Opóźnia to rozpoznanie nowotworu w odpowiednim momencie. Żółtaczka i świąd skóry świadczą o poważnym zaawansowaniu choroby.

Na tym etapie choroby, gdy dochodzi do rozpoznania, guz jest już nieresekcyjny (nie ma możliwości usunięcia go przez zabieg chirurgiczny). Czas przeżycia nie przekracza dwunastu miesięcy od momentu rozpoznania i zdiagnozowania nowotworu.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Guz Klatskina

Objawy raka dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych jest nowotworem złośliwym rozwijającym się głównie w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych. Chorują głównie mężczyźni po 65 roku życia. Zapadalność na chorobę wynosi od 1 - 2 przypadków na 100 000. Nowotwór ten występuje najczęściej pod postacią gruczolakoraka.... czytaj więcej

Objawy pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, na skutek postępującego włóknienia, niszczenia i zwężenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy