Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chłoniaka żołądka

Nowotwór zwany chłoniakiem ma niejedno oblicze – jednym z nich jest chłoniak żołądka. Nowotwory takie pierwotnie zlokalizowane w żołądku to chłoniaki nieziarnicze wywodzące się z limfocytów B (około 85%), niekiedy z limfocytów T (blisko 15%).

Zobacz również opis choroby: Chłoniak żołądka

Chłoniaki przewodu pokarmowego stanowią 10% wszystkich chłoniaków nieziarniczych, a lokalizacja pierwotnie żołądkowa dotyczy 70% z nich. Nowotwory o mniejszym stopniu złośliwości, wśród których dominuje chłoniak strefy brzeżnej systemu MALT, stanowią większość (około 80%).

Spośród chłoniaków żołądka o dużym stopniu złośliwości najczęściej występują chłoniaki rozlane z dużych komórek B. Według najnowszych danych na świecie ponad 1 mln ludzi cierpi na jeden z kilkudziesięciu rodzajów chłoniaka nieziarniczego, a 200 tys. umiera z jego powodu.

W Polsce co roku rozpoznaje się ok. 8 tys. nowych przypadków, przy czym liczba ta systematycznie wzrasta. Dlatego bardzo istotne jest, by znać objawy choroby i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki mające na celu pozbycie się nowotworu.

Chłoniak żołądka – objawy 

Chłoniak żołądka to choroba, której objawy do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie. Przez długi czas (nawet latami) może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze pojawiające się objawy to ból i dyskomfort w nadbrzuszu (uczucie pełności, szybkiej sytości, odbijanie, nudności, brak łaknienia). Choć w przypadku chłoniaków żołądka objawy ogólne takie jak stan gorączkowy, nocne poty, czy zmniejszenie masy ciała występują rzadziej, możemy je zaobserwować. W chwili rozpoznania dość często stwierdzane są cechy uogólnienia choroby - zajęcie szpiku kostnego, węzłów chłonnych jamy brzusznej i innych narządów.

Zaczynają się od niebolesnego powiększenia węzłów, które stają się twarde i zbite. Potem dochodzi gorączka, przeplatana okresami bezgorączkowymi (tzw. gorączka Pela-Ebsteina), świąd skóry, osłabienie, nocne pocenie się, bóle kości i chudnięcie. Przeważnie objęta zostaje też śledziona, grasica, wątroba, płuca i kości, z czego w efekcie wynika także białaczka.

Objawy raka żołądka pojawiają się późno, są niespecyficzne i często traktowane jako obraz innej choroby, stąd problem z rozpoznawaniem tego nowotworu. W trakcie badania lekarz może wyczuć guz żołądka przez powłoki brzuszne, stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych, wątroby czy występowanie żółtaczki (zażółcenie skóry i błon śluzowych). W przebiegu raka żołądka może dochodzić do powstawania zmian przerzutowych w jajniku oraz wodobrzusza (powiększenie wymiarów brzucha związane z gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej).

Czynniki ryzyka 


Na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka ma wpływ spożywanie dużych ilości pokarmów konserwowanych, słonych, wędzonych, palenie tytoniu, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt żołądka w przebiegu niedokrwistości złośliwej (nieżyt autoimmunologiczny), częste stany zapalne po częściowej resekcji żołądka, gruczolaki żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, przewlekły wrzód żołądka.

Również spożywanie małej ilości waży jest bardzo niekorzystne. Zwraca się również uwagę, że niektóre osoby mogą być obciążone genetycznie – nowotwory mogą występować rodzinnie, a osoby z grupą krwi A mogą być na nimi bardziej zagrożone.

Zobacz również opis choroby: Chłoniak żołądka

Objawy chłoniaka MALT

W świecie, gdzie odmian nowotworów jest wiele, ciężko jest stwierdzić, który z nich tak naprawdę jesteśmy narażeni. Jednak na podstawie charakterystycznych objawów oraz badań przeprowadzonych przez specjalistów jesteśmy w stanie rozpoznać nawet rzadkie ich odmiany. Jedną z nich jest chłoniak MALT.... czytaj więcej

Objawy chłoniaków żołądka

Chłoniak żołądka to nowotwór, który często niesłusznie jest nazwany rakiem. Chłoniak jest spowodowany zbyt niekontrolowanym rozrostem krwinek białych czyli leukocytów, głównie są to leukocyty typu B, bywają też typu T. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy