Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chrzęstniaka mięsakowego

Chrzęstniak mięsakowy (inaczej chrzęstniakomięsak) to złośliwy nowotwór tkanki chrzęstnej. Wyróżnia się kilka typów choroby, w zależności od lokalizacji przebiegu i wieku zachorowania. Różne są także objawy, zależą bowiem od rodzaju nowotworu.

Zobacz również opis choroby: Chrzęstniak mięsakowy

Pierwsze symptomy

Jak w przypadku wszystkich nowotworów kluczowe dla wyzdrowienia jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, gdyż w niektórych nowotworach szybko dochodzi do przerzutów. Dlatego też należy zwracać uwagę na pierwsze symptomy, sugerujące niepokojące zmiany w naszym organizmie.

Najczęstsze objawy to ból, obrzęk, zniekształcenia kości, ograniczona ruchomość (Guz, z reguły szybko powiększający swoje rozmiary, powoduje ograniczenie w poruszaniu się) i patologiczne złamania.  W razie zaobserwowanie podobnych symptomów należy czym prędzej udać się do lekarza, by zweryfikować diagnozę.

Typy nowotworu a objawy

Każdy rodzaj chrzęstniaka mięsakowego charakteryzują nieco inne objawy i zmiany w organizmie.

Chrzęstniakomięsak centralny powstaje w jamie szpikowej kości długich i w połowie przypadków zmiana rozwija się na podłożu wcześniej istniejących zmian chrzęstnych (chrzęstniaka śródkostnego).

Chrzęstniakomięsak powierzchowny wyrasta z powierzchni kości w obręb otaczających tkanek i najczęściej zajmuje kości miednicy oraz proksymalną część kości udowej, zazwyczaj rośnie powoli. Chrzęstniakomięsak przykostny zwykle rozwija się w kości udowej, ramieniowej i piszczeli, a powolny wzrost mas guza zajmuje dużą powierzchnię kości.

Chrzęstniakomięsak jasnokomórkowy (chondrosarcoma clarocellulare) najczęściej pojawia się w główce i dalszym odcinku kości udowej albo dalszym odcinku kości ramieniowej. Ten typ nowotwora rośnie powoli, ale destrukcyjnie. Chrzęstniakomięsak mezenchymalny zwykle rozwija się w kościach twarzy i miednicy, a jego przebieg jest niekorzystny.

Chrzęstniakomięsak odróżnicowany natomiast  z reguły rozwija się w kościach miednicy, kości udowej i ramieniowej. Jego przebieg również jest niekorzystny, Co więcej 90% chorych umiera do 2 lat po zakończeniu leczenia.

Jak walczyć z chrzęstniakiem mięsakowym?

Jedynym sposobem walki z nowotworem jest jak najwcześniejsze jego rozpoznanie. Tylko w takim wypadku leczenie przynosi zadowalające efekty. Dlatego zalecane są jak najczęstsze wizyty kontrolne, które pomogą w wykryciu, że coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie.

Autor:

Gabriela Godek

Zobacz również opis choroby: Chrzęstniak mięsakowy

Objawy złamania kości udowej

Złamanie kości udowej może dotyczyć górnego odcinka kości udowej, trzonu  i obwodowego końca tej kości. Objawy złamania uzależnione są od miejsca, w którym wystąpiło. Przyczyny schorzenia różnią się w zależności od rodzaju złamania.... czytaj więcej

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy