Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chrzęstniaka mięsakowego

Chrzęstniak mięsakowy (inaczej chrzęstniakomięsak) to złośliwy nowotwór tkanki chrzęstnej. Wyróżnia się kilka typów choroby, w zależności od lokalizacji przebiegu i wieku zachorowania. Różne są także objawy, zależą bowiem od rodzaju nowotworu.

Zobacz również opis choroby: Chrzęstniak mięsakowy

Pierwsze symptomy

Jak w przypadku wszystkich nowotworów kluczowe dla wyzdrowienia jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, gdyż w niektórych nowotworach szybko dochodzi do przerzutów. Dlatego też należy zwracać uwagę na pierwsze symptomy, sugerujące niepokojące zmiany w naszym organizmie.

Najczęstsze objawy to ból, obrzęk, zniekształcenia kości, ograniczona ruchomość (Guz, z reguły szybko powiększający swoje rozmiary, powoduje ograniczenie w poruszaniu się) i patologiczne złamania.  W razie zaobserwowanie podobnych symptomów należy czym prędzej udać się do lekarza, by zweryfikować diagnozę.

Typy nowotworu a objawy

Każdy rodzaj chrzęstniaka mięsakowego charakteryzują nieco inne objawy i zmiany w organizmie.

Chrzęstniakomięsak centralny powstaje w jamie szpikowej kości długich i w połowie przypadków zmiana rozwija się na podłożu wcześniej istniejących zmian chrzęstnych (chrzęstniaka śródkostnego).

Chrzęstniakomięsak powierzchowny wyrasta z powierzchni kości w obręb otaczających tkanek i najczęściej zajmuje kości miednicy oraz proksymalną część kości udowej, zazwyczaj rośnie powoli. Chrzęstniakomięsak przykostny zwykle rozwija się w kości udowej, ramieniowej i piszczeli, a powolny wzrost mas guza zajmuje dużą powierzchnię kości.

Chrzęstniakomięsak jasnokomórkowy (chondrosarcoma clarocellulare) najczęściej pojawia się w główce i dalszym odcinku kości udowej albo dalszym odcinku kości ramieniowej. Ten typ nowotwora rośnie powoli, ale destrukcyjnie. Chrzęstniakomięsak mezenchymalny zwykle rozwija się w kościach twarzy i miednicy, a jego przebieg jest niekorzystny.

Chrzęstniakomięsak odróżnicowany natomiast  z reguły rozwija się w kościach miednicy, kości udowej i ramieniowej. Jego przebieg również jest niekorzystny, Co więcej 90% chorych umiera do 2 lat po zakończeniu leczenia.

Jak walczyć z chrzęstniakiem mięsakowym?

Jedynym sposobem walki z nowotworem jest jak najwcześniejsze jego rozpoznanie. Tylko w takim wypadku leczenie przynosi zadowalające efekty. Dlatego zalecane są jak najczęstsze wizyty kontrolne, które pomogą w wykryciu, że coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie.

Autor:

Gabriela Godek

Zobacz również opis choroby: Chrzęstniak mięsakowy

Objawy złamania kości udowej

Złamanie kości udowej może dotyczyć górnego odcinka kości udowej, trzonu  i obwodowego końca tej kości. Objawy złamania uzależnione są od miejsca, w którym wystąpiło. Przyczyny schorzenia różnią się w zależności od rodzaju złamania.... czytaj więcej

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności