Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chłoniaka MALT

W świecie, gdzie odmian nowotworów jest wiele, ciężko jest stwierdzić, który z nich tak naprawdę jesteśmy narażeni. Jednak na podstawie charakterystycznych objawów oraz badań przeprowadzonych przez specjalistów jesteśmy w stanie rozpoznać nawet rzadkie ich odmiany. Jedną z nich jest chłoniak MALT.

Zobacz również opis choroby: Chłoniak MALT

Najczęściej powstaje on  wyniku genetycznj niestabilności komórek limfoidalnych (limfocytów B), która to powodowana być może przez choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Limfocyty B są grupą komórek należących do układu odpornościowego. Krążą one we krwi pełniąc funkcje obronne – w razie potrzeby przekształcają się w plazmocyty wydzielających przeciwciała w odpowiedzi na obce drobnoustroje. Niestety w wyniku osłabienia oganizmu, może dojść do mutacji. Limfocyty B zaczynają się gwałtownie i niekotrolowanie namnażać tworząc nowotwór zwany chłoniakiem.

Najczęstszą formą nowotworu MALT jest chłoniak pozawęzłowy, który to uderza głównie w narządy położone obwodowo jak np. żołądek (ponad 50% przypadków), płuca, tarczyca, gruczoły łzowe, ślinianki i jelito. Osadza się w obrębie błony śluzowej i najczęściej ma charakter zlokalizowany, choć może się rozprzestrzenać  i rozrastać.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

W zależności od tego, jaką część naszego organizmu zaatakuje chłoniak, w taki też sposób różnicują się  jego objawy. W przypadku nowotworu MALT żołądka chory może początkowo odczuć takie dolegliwości jak mdłości, znaczną męczliwość, ogólne osłabienie, ucisk i ból w nadbrzuszy oraz krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego.

Chorzy skarżą się również na tzw. dyspepsję. Pod tym niecodziennym terminem kryje się po prostu silna niestrawność, utrzymująca się najczęściej przez długi okres czasu (ok. 4 tygodnie)

W takich przypadkach lekarz zleca najczęściej swoim pacjentom endoskopię, podczas której dzięki zręcznemu wprowadzeniu wziernika do przełyku i żołądka można uzyskać zdjęcia, obejrzeć wnętrze żołądka oraz zlokalizować ewentualny nowotwór.

Specjalista  pobierze również odpowiednie skrawki chorej tkanki (biopsja), która analizowana będzie pod mikroskopem, w celu wykrycia raka. Dzięki temu, można upewnić się, czy chłoniak na pewno jest obecny w ciele chorego, ponieważ głównym objawem, ukrytym wewnątrz organizmu jest patologiczny twór komórkowy, znacznie różniący się od otaczających go komórek.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kondycji chorego oraz stopnia zaawansowania chłoniaka należy wykonać szereg badań dodatkowych takich jak np. badania krwi, badanie obrazowe, czy  badanie próbki szpiku kostnego. Tego rodzaju postępowanie wydaje się być konieczne, aby dobrać indywidualnie dostosowane leczenie.

Tak jak większość nowotworów , również chłoniak MALT leczy się chemioterapią, która trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodni. Pocieszający jest jednak fakt, że choroba jest w pełni wyleczalna w ok. 75% przypadków i ma przebieg stosunkowo łagodny, w porównaniu do innych odmian tego typu nowotworów.

Autor:

Jagoda Jęczmień

Zobacz również opis choroby: Chłoniak MALT

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności