Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy brodawczaków piersi

Brodawczak piersi (papilloma intraductale mammae) to łagodny nowotwór, zmiana niezłośliwa, dotykająca przewodów mlecznych piersi. Najczęściej występuje u kobiet między 35. a 55. rokiem życia. Nie zagraża życiu, jednak ze względu na wysokie ryzyko przeobrażenia się nawet w raka piersi, nie powinien być ignorowany.

Zobacz również opis choroby: Brodawczaki piersi

Rodzaje brodawczaka

Występują dwa typy brodawczaka - mnogi i pojedynczy. Brodawczak mnogi najczęściej występuje u młodych kobiet i objawia się w postaci zmian wieloogniskowych, dzięki czemu da się wyczuć podczas badania palpacyjnego. Niestety niesie ze sobą znacznie większe ryzyko zezłośliwienia i zmiany w raka piersi. Pojedyncze brodawczaki najczęściej występują u kobiet w okresie menopauzy. Są znacznie trudniej wyczuwalne w dotyku.

Zazwyczaj do rozrostu tkanki dochodzi w głębi piersi, wzdłuż przewodów mlecznych. Takie brodawczaki są na ogół mniejsze, rzadko przyjmują postać guza i przez to są jeszcze trudniej wyczuwalne w dotyku. Większe, wyczuwalne brodawczaki zwykle usytuowane są tuż za brodawką sutkową, na końcu przewodów mlecznych.

Objawy brodawczaka piersi

Brodawczaki piersi objawiają się w postaci guzków piesi, wyczuwalnych za brodawką sutka lub na obwodzie piersi. Najczęściej jednak guzek jest pojedynczy i bardzo mały, dlatego nawet w przypadku jego wystąpienia, może być niemożliwy do odkrycia bez dokładniejszych badań i prześwietleń. Innym, charakterystycznym objawem jest pojawienie się wycieku z sutka, występującego samoistnie lub podczas próby ucisku sutka. Wyciek najczęściej bywa o charakterze surowiczym (przezroczysty), jednak jeśli dojdzie do chociażby najdrobniejszego urazu naczynia krwionośnego w brodawczaku, może pojawić się w nim krew. Niestety znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Rzadziej występującym objawem jest wciągnięcie brodawki sutkowej.

Diagnoza i leczenie brodawczaka piersi

Przy podejrzeniu brodawczaka piersi pacjentka dostaje skierowanie na szereg badań. Po pierwsze ultrasonografię (USG) lub mammografię piersi, galaktografię (podanie kontrastu do przewodów mlecznych), czasami duktoskopię (wziernikowanie dużych przewodów mlecznych). Zaleca się również cytologiczne badanie wydzieliny z sutka oraz czasami biopsję. Po rozpoznaniu brodawczaka piersi usuwa się go chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu zajętego przez brodawczaka fragmentu przewodu mlecznego. Następnie fragmenty pobranej tkanki wysyła się do laboratorium na badania histopatologiczne, w celu wykluczenia raka piersi.

Zobacz również opis choroby: Brodawczaki piersi

Przełom w walce z rakiem piersi

Grupa naukowców zidentyfikowała gen odpowiedzialny za jedną z najbardziej agresywnych form raka piersi. Badacze poszukują sposobu na zablokowanie chorobotwórczego genu. Jeśli im się uda, rak piersi stanie się prawdopodobnie o wiele mniej agresywną chorobą niż dotychczas.... czytaj więcej

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy