Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy białaczki włochatokomórkowej

Białaczka włochatokomórkowa to jeden z podtypów przewlekłej białaczki limfatycznej. Polega ona na nieprawidłowościach w budowie i ilości białych krwinek - liczba limfocytów typu B i T, które występują w zwiększonej niż zwyczajnie liczbie i posiadają charakterystyczne wypustki, przypominające kształtem włosy.

Zobacz również opis choroby: Białaczka włochatokomórkowa

Białaczka włochatokomórkowa - objawy

Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że u 25% pacjentów, u których ją zdiagnozowano, nie występowały żadne objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że coś złego dzieje się w ich organizmie. Nawet jeżeli pojawiają się jakieś symptomy, to nie są ona na tyle specyficzne, aby chory mógł podejrzewać, że rozwija się u niego taki rodzaj choroby.

Ten rodzaj białaczki ujawnia się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy uszkodzenie funkcji krwiotwórczej, wpływa znacząco na działanie poszczególnych układów organizmu. Postępująca niedokrwistość jest przyczyną ogólnego osłabienia, poczucia zmęczenia nawet zaraz po wstaniu z łóżka oraz częstsze niż zwyczajnie, występowanie różnego rodzaju infekcji, na które chory jest mniej odporny.

Niedobór czerwonych krwinek powoduje także zmniejszanie się masy ciała oraz spadek kondycji fizycznej i szybsze męczenie się. W niektórych przypadkach dochodzi do stanu zwanego pencytopenią, który wywołuje gorączkę oraz dreszcze.

Możliwe są także częstsze krwawienia, w wyniku małopłytkowości krwi, które mogą być groźne dla chorego oraz anemia i zaburzenia łaknienia. Charakterystyczne jest to, że niektórzy pacjenci przy braku uczuciu głodu i ubytkowi masy ciała, zauważają u siebie napuchnięcie okolic brzucha i mają wrażenie przepełnienia żołądka.

Jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, które mogą naprowadzić lekarza rodzinnego, wykonującego podstawowe badania, na zdiagnozowania białaczki włochatokomórkowej, jest powiększanie się węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy szyi oraz pod pachami.

Komórki nowotworowe mogą osadzać się także w śledzionie i wątrobie, co powoduje ich opuchnięcie. Daje to zazwyczaj symptomy w postaci nabrzmiałości jamy brzusznej, uczucia napełnienia lub bólu w okolicach tych narządów.

Białaczka włochatokomórkowa bardzo często przebiega bezobjawowo, co znacznie utrudnia jej zdiagnozowanie. Pocieszający jest jednak fakt, że wczesne wykrycie tego nowotworu, nie gwarantuje większej skuteczności leczenia, ponieważ zazwyczaj przebiega ono podobnie u pacjentów z równymi poziomami zaawansowania choroby i chociaż nie udało się znaleźć leku, który w pełni leczyłby tę chorobę, to współczesne metody są w stanie wprowadzić ją w stan reemisji nawet na 10 lat.

Autor: Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Białaczka włochatokomórkowa

Objawy zapalenia węzłów chłonnych

Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu odporności organizmu na choroby. W wyniku infekcji czy to wirusowej, czy bakteryjnej, czy grzybiczej może dojść do zapalenia węzłów chłonnych. Warto znać jego objawy, gdyż w przypadku jego wystąpienia konieczne jest zgłoszenie sie do lekarza.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia węzłów chłonnych

Zapalenie węzłów chłonnych może być wywołane przez różne drobnoustroje - bakterie, wirusy, pierwotniaki, riketsje i grzyby. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy